„Jeżeli pytacie mnie, czy sądzę, że wiele ataków na Polskę dotyczących przestrzegania wartości demokratycznych jest przesadzonych, moja odpowiedź brzmi 'tak'” – powiedziała ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher w rozmowie z agencją „Reuters”.

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher oświadczyła w czasie rozmowy z agencją „Reuters”, że krytyka UE względem Polski jest w jej opinii przesadzona. „Jeżeli pytacie mnie, czy sądzę, że wiele ataków na Polskę dotyczących przestrzegania wartości demokratycznych jest przesadzonych, moja odpowiedź brzmi 'tak'” – powiedziała amerykańska ambasador.

Zdaniem Mosbacher Unia nie przyjmuje do wiadomości, że Polska poczyniła wielkie postępy od upadku komunizmu, zwłaszcza w zakresie wzrostu gospodarczego. Jest zdania, że Polska wewnątrz UE jest nadal postrzegana jako „nastolatka”, którą „przestała być”. Ambasador podkreśliła, że Niemcy i Francja mogą nie być z tego zadowolone.

Reuters przypomina, że Polska była od 2015 roku krytykowana przez UE z powodu reformy sądownictwa. Bruksela oskarżała Polskę o łamanie unijnego prawa.

Agencja zwraca uwagę, że na rozpoczętym w piątek unijnym szczycie w Brukseli dyskutowany będzie m.in. mechanizm, który miałby uzależniać przyznawanie środków z budżetu UE z przestrzeganiem zasad praworządności.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Względem ambasador USA Georgette Mosbacher często formułowane są zarzuty dotyczące wielokrotnych ingerencji w wewnętrzne sprawy Polski. Jak pisaliśmy, podczas środowej konferencji prasowej posłowie Konfederacji domagali się wydalenia jej z Polski. „Pani Mosbacher powinna być osobą niepożądaną, persona non grata w Polsce” – można było usłyszeć podczas konferencji.

Podawaliśmy, że w poniedziałek Georgette Mosbacher napisała na Twitterze, że poseł Prawa i Sprawiedliwości oraz były minister obrony Antoni Macierewicz nie zachowuje się jak „przyzwoity człowiek”. Było to spowodowane tym, że Macierewicz napisał „Do wyborców Platformy Obywatelskiej” i zamieścił grafikę sugerującą, że telewizja należąca do amerykańskiej korporacji Discovery, ma powiązania z Wojskowymi Służbami Informacyjnymi, działa przeciwko polskich interesom i tradycjom.

W czerwcu br. Mosbacher miała interweniować w sprawie słów prezydenta Andrzeja Dudy o LGBT.

W marcu 2020 na łamach dziennika „Rzeczpospolita” ukazał się artykuł Mosbacher, w którym zaapelowała ona, by Polska zaczekała z wprowadzeniem podatku cyfrowego do wypracowania przez OECD propozycji w tej kwestii. Amerykańska dyplomatka zasugerowała, że jeśli Polska jednostronnie wprowadzi taki podatek, USA „nie pozostaną bierne”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W styczniu 2019 amerykańska ambasador Georgette Mosbacher domagała się od ministra infrastruktury odstąpienia od prac nad przepisami, które miały zamknąć polski rynek dla powstałej w USA firmy Uber – informował „Fakt”, który dotarł do jej listu w tej sprawie. Rząd PiS ugiął się przed tymi żądaniami, podobnie jak w przypadku wcześniejszych interwencji Mosbacher.

Jak pisaliśmy, w 2018 r. ambasador USA wystosowała list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym w aroganckim tonie pouczała szefa polskiego rządu, w jaki sposób wolno krytykować dziennikarzy TVN. Pod drukowaną treścią listu, z rażącymi literówkami i błędami, znajdował się jeszcze odręczny dopisek Mosbacher: „musimy to rozwiązać, to staje na drodze naprawdę bardzo ważnym sprawom”. Przy innej okazji ostrzegała też polskich posłów przed próbą regulowania rynku medialnego w kontekście zapowiadanej przez PiS dekoncentracji i repolonizacji mediów. Po interwencji amerykańskiej dyplomatki polski obóz rządzący wycofał się ze swoich planów w tym względzie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Także w kwietniu br. Mosbacher publicznie pochwaliła TVN i określiła krytykę wobec niej jako fałszywą. „Fakty TVN jest częścią rodziny Discovery, amerykańskiej firmy notowanej na giełdzie papierów wartościowych w Nowym Jorku, której priorytetem jest przejrzystość, wolność słowa oraz niezależne i odpowiedzialne dziennikarstwo. Sugestie, że jest inaczej, są fałszywe” – napisała Mosbacher na Twitterze broniąc TVN przed krytyką ze strony „Wiadomości” TVP. Mosbacher starła się też publicznie z politykiem PiS w sprawie TVN. Skrytykowała wówczas deputowaną Parlamentu Europejskiego z ramienia partii rządzącej Beatę Mazurek.

reuters.com / kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz