Publikujemy list ambasador USA Georgette Mosbacher do premiera Mateusza Morawieckiego w którym poucza ona szefa polskiego rządu w jaki sposób wolno krytykować dziennikarzy TVN.

Jako pierwszy o skandalicznym liście ambasador USA napisał w poniedziałek dziennikarz „Do Rzeczy” Wojciech Wybranowski. We wtorek fotografię listu Mosbacher opublikował na Twitterze dziennikarz „Dziennika Gazety Prawnej” Bartek Godusławski. Jego autentyczność potwierdził Wybranowski. W treści listu z 19 listopada uwagę zwraca niepoprawny zapis nazwiska Mateusza Morawieckiego oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego. W dodatku Morawiecki jest tytułowany jako minister a nie premier.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Piszą aby wyrazić moje głębokie zaniepokojenie zarzutami czynionymi przez członków polskiego rządu przeciw dziennikarzom i zarządzającym TVN i Discovery, odnoszącymi się do reportażu śledczego, który TVN 24 wyemitował w „Superwizjerze” w styczniu 2018 roku na temat aktywności neonazistów w Polsce” – rozpoczęła swój list Mosbacher. W liście wspomina o tym, że minister Brudziński „publicznie oskarżył” dziennikarzy TVN, że „zainscenizowali” nagrane wydarzenia. „Jest niebywałym, że te osoby publiczne atakują dziennikarzy, którzy wypełniają rolę niezależnych mediów w polskiej, żywej demokracji”. Określiła też jako „zaskakujące” to, że „członkowie rządu wyglądają na bardziej zainteresowanych rozsiewaniem wątpliwości co do motywów dziennikarzy i próbują powiązać ich z ekstremistami”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Ambasador Mosbacher wzywa też Polskę aby wspólnie ze Stanami Zjednoczonymi wspierała „wolność mediów i wolność słowa, podstawy demokracji”. „Mam nadzieję, że pański rząd powstrzyma się przed atakowaniem, nie mówiąc już o ściganiu karnym, niezależnych dziennikarzy, którzy wyrażają interes publiczny i wzmacniają nasze społeczeństwa”.

Pod drukowaną treścią listu znajduje się jeszcze odręczny dopisek Mosbacher: „musimy to rozwiązać, odwraca uwagę od innych naprawdę bardzo ważnych spraw”.

twitter.com/BGoduslawski/kresy.pl

 

 

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

14 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  zefir :

  Co za gafa ministra Moraweicki’ego,nie poprosił Namiestnika ussmańskiego o kontrasygnatę awansu na premiera.To rzecz niesłychana gdy Namiestnik Georgette,która do icków przywiązana,faszystów i nazistów z TVN-u w obronę bierze-może tak pisała bo zapomniała co ostatnio brała.

 2. tagore
  tagore :

  Z całą pewnością Autorka nie jest zawodowym dyplomatom.Nie ma w tym liście ani słowa krytyki wobec działań prokuratury i policji w sprawie TVN-owych „urodzin”.
  jest krytyka tego ,że członkowie Rządu angażują się w słowne utarczki w tej sprawie.
  Przekonamy się jak naprawdę sprawa wygląda gdy dojdzie do postawienia zarzutów w
  sprawie „urodzin”.Porzyjemy zobaczymy.

 3. tagore
  tagore :

  „W dodatku Morawiecki jest tytułowany jako minister a nie premier.” Pełen tytuł „Prime Minister” i prawidłowo napisane nazwisko Premiera jest w liście adresatów pisma.
  Skrócona forma w początku zdania zaczynającego się od Dear ,tylko potwierdza to ,że autorka nie jest zawodowcem w dyplomacji.

 4. Avatar
  Czeslaw :

  PiS przez swoją bezalternatywną politykę całkowicie uzależnił się od lobby amerykańsko-żydowskiego. Politycy PiS zachowują się jak niewolnicy, oni nie mają pretensji do tej pani że tak się zachowuje, tylko żeby to robiła nieoficjalnie, bo tą haniebną zależność chcą ukryć przed wyborcami.