
„Rzeczpospolita”: Patrioty na finiszu - umowa już w marcu?
3 Komentarze
/
Najprawdopodobniej w marcu podpisana zostanie umowa na dostawy…

„Czyż Piłsudski to nie k**wa?”. W Winnicy neobanderowcy „poprawili” tablicę ku czci Piłsudskiego [+VIDEO/+FOTO]
Neobanderowcy z Czarnego Komitetu postanowili „poprawić”…

Kukiz: przypisywanie nam odpowiedzialności za Holokaust jest "etycznym Holokaustem"
Lider ruchu Kukiz'15 w ostrych słowach odniósł się do działań…

Czeski miliarder sięga po władzę
Po ostatnich wyborach wszystko wskazuje na to, że Czechami przez…

"Ruski agent" zostanie świętym?
„Wszystkie te głowy w Małopolsce, Wielkopolsce, Kongresówce są tak zakute, tak dalekie od zrozumienia zbrodni względem Kresów popełnionej i straty, którą państwo wobec tego poniosło”- pisał Edward Woyniłłowicz, zwolennik polityki realnej, przeciwnik powstań, gorliwy obrońca polskości na Kresach i wieloletni przewodniczący Koła Polskiego w rosyjskiej Dumie. Z takim bagażem poglądów i doświadczeń Edward Woyniłłowicz we współczesnej Polsce z pewnością zostałby okrzyknięty "ruskim agentem". Paradoksalnie zarówno białoruskie władze jak i opozycja usiłują zrobić dziś z niego Białorusina.

Zanim przyszedł „Rój”. Feliks Rybarczyk, ps. Siekiera - Żołnierz Wyklęty mazowieckiego podziemia
„Przy stole siedział mocno starszy człowiek, który w zasadzie już mało co się ruszał. Przywitała się z nim, przedstawiła jako córka „Siekiery”. Powiedziała, że chciałaby czegoś dowiedzieć się o ojcu. I wtedy ten nieruchomy staruszek wstał i ze łzami w oczach zasalutował”.

Hitlerowski kolaborant zostanie błogosławionym? Kontrowersje wokół beatyfikacji metropolity Szeptyckiego
Fakty są takie, że metropolita Andrzej Szeptycki walczył o interesy ukraińskie, kolaborował z III Rzeszą, reprezentował społeczeństwo masowo uczestniczące w Holokauście i nie chciał powstrzymać ludobójstwa na Kresach Wschodnich. Teraz może zostać wyniesiony na ołtarze. A niewykluczone, że będzie to wstęp do beatyfikacji krewnych Bandery.

Ossendowski – pisarz wyklęty
Żaden z polskich pisarzy międzywojnia nie był tak znienawidzony przez Związek Sowiecki jak Antoni Ferdynand Ossendowski. Sowieci posunęli się nawet do rozkopania grobu pisarza, który zmarł 3 stycznia 1945 r. w podwarszawskim Żółwinie, ledwo na dwa tygodnie przed wkroczeniem Armii Czerwonej do lewobrzeżnej Warszawy, by upewnić się, że znienawidzony za wydanie w 1930 r. „Lenina” literat istotnie nie żyje.

Grupy trzymające władze w MSZ
Radosław Sikorski nadzoruje pracę ponad tysiąca urzędników. A kto naprawdę rządzi w resorcie?

Józef Piłsudski - przyjaciel Litwinów
Minęła kolejna rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego. Z tej okazji redaktor Walenty Wojniłło przypomniał arcyciekawy wywiad, jakiego udzielił przed 5. laty litewski historyk Alfredas Bumblaskas. Wypowiedź ta wzbudziła wówczas wśród społeczeństwa litewskiego wiele kontrowersji. Doleję i ja oliwy do ognia, choć myślę, że tym razem wywołam emocje raczej u polskiego odbiorcy.

Seweryn Goszczyński - "Hajdamaka", wieszcz i żołnierz za wolność ludów
Warto przypomnieć postać Seweryna Goszczyńskiego (1801-1876) - jedną z najbardziej szlachetnych postaci wśród powstańców listopadowych. Jest ku temu dobra okazja, w lutym br. przypadła bowiem 135 rocznica śmierci Seweryna Goszczyńskiego, spoczywającego na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.

Józef Obrembski - patriarcha kapłanów, autorytet moralny Polaków na Litwie, człowiek legenda
Ksiądz prałat Józef Obrembski - patriarcha kapłanów Wileńszczyzny, autorytet moralny Polaków na Litwie, człowiek-legenda - mawiał, że najcenniejsze dla niego było służenie słowem i czynem Bogu, ludziom i ojczyźnie.

Józef Obrembski ? patriarcha kapłanów, autorytet moralny Polaków na Litwie, człowiek legenda
Ksiądz prałat Józef Obrembski ? patriarcha kapłanów Wileńszczyzny, autorytet moralny Polaków na Litwie, człowiek-legenda ? mawiał, że najcenniejsze dla niego było służenie słowem i czynem Bogu, ludziom i ojczyźnie.

Kresy utraciły niezwykłego kapłana z Buczacza
Na Ukrainie nazywany był żywym pomnikiem Polskości i wiary. 11 grudnia zmarł 93-letni ksiądz infułat Ludwik Rutyna. Tam gdzie pracował na Opolszczyźnie i na Wschodzie kochali go wierni. Był polską legendą Kresów. Osierocił rodzinny Buczacz, któremu był wierny do końca życia.


Siostra Antonina Biełous
Podeszła do mnie z nożyczkami, podsuwając mi pod oczy, jak gdyby miała mi je wydźgać i spytała - widzisz, ja ci pokazuję nożyczki, a ty mi pokaż swojego Boga.



W Sławucie znają ją wszyscy
Drobną sylwetkę pani Nelly Ostrowskiej, znają wszyscy zamieszkali w Sławucie, związani z parafią Polacy.

Halina Skrzypkowska
W Kuniowie i w okolicy mówią o niej "Baba Hala". Patrząc na tą skromną,
z trudem poruszającą się po własnym obejściu osobę, aż trudno uwierzyć, że ta mocno zniszczona i sterana życiem kobieta jeszcze niedawno była liderka tutejszej parafii i skupionej wokół niej nielicznej wspólnoty.

Nigdy nie wypierała się wiary
Na samym końcu Kamionki, przy ul. Leśnej, leży dom pani Jadwigi Sokołowskiej. Urodziła się ona w 1926 roku, w domu Emilii z domu Polkiewicz i Jana Sokołowskiego, kilka kilometrów na wschód od dawnej przebiegającej na Wilii polsko-sowieckiej granicy.

Abp Józef Bilczewski
Niedawno minęła 150-ta rocznica urodzin Arcybiskupa Metropolity Lwowskiego, należącego bez wątpienia do najwybitniejszych hierarchów czasów zaborów i początków odrodzonej Rzeczypospolitej.

Maria Ejsmont
Choć nazwisko Ejsmont, Maria Ejsmont ma po mężu, to też pochodzi ze szlacheckiej okolicy - z Wielkich Eysmontów.

Leonarda Rewkowska
Patrząc na Leonardę Rewkowską aż trudno uwierzyć, że na tej chodzącej w czerni na znak żałoby po zamordowanym przez NKWD ojcu, steranej życiem kobiecie, opiera się polskość w Słonimiu, pięćdziesięciotysięcznym mieście. Bagażem jej życiowych doświadczeń można by obdzielić kilka, jeżeli nie kilkanaście osób.

Bp Aleksander Kaszkiewicz
Ordynariusz Diecezji Grodzieńskiej , Przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich na Białorusi.

Bp Władysław Blin ordynariusz diecezji Witebskiej
Urodził się w 1954 r. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne we Włocławku, a w 1980r.przyjął święcenia kapłańskie, podejmując następnie studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Akademii Teologii Katolickiej.

Ojciec Lech Dulęba OFM
Proboszcz parafii w Szarogrodzie p.w. św. Floriana i gwardian tamtejszego klasztoru franciszkanów.

Bp Antoni Dziemianko
Biskup Antoni Dziemianko to postać niezwykła. Jego droga do kapłaństwa nie była łatwa.

Józefa Lipska
Jedna z seniorek parafii rzymskokatolickiej w Nietyszynie, dzięki której nadal ma ona jeszcze polski charakter.


Walentyna Pasiecznik
Prezes Szepietowskiego Oddziału Związku Polaków na Ukrainie. Osoba ogromnie oddana idei odrodzenia polskości na Ziemi Szepietowskiej.

Tomasz Gawłocki
Pan Tomasz Gawłocki to jeden z ostatnich Polaków mieszkających w Biłotynie, niegdyś polskiej wsi leżącej za Horyniem przy trakcie z Ostroga do Zasławia.

Jadwiga Siroczuk
Liderka społeczności polskiej w Kuniowie, prezes rady parafialnej w parafii Wniebowzięcia NMP w Kuniowie, w rejonie izasławskim, w połońskim dekanacie.

Wiktor Szałkiewicz
Wiktor Szałkiewicz - kresowy bard, mieszkający w Grodnie udzielił wywiadu portalowi Kresy.pl na temat swego życia, twórczości, oraz sytuacji Polaków i kultury polskiej na Kresach.

Ojciec Jan Stankiewicz
Paulin, proboszcz parafii p.w. św. Mikołaja w Kamieńcu Podolskim, mieszczącej się w podominikańskim zespole klasztornym o.o. dominikanów.

Ludmiła Poliszczuk
Popularnie zwana panią Lusią. Jedna z liderek polskiej społeczności w Ostrogu. Sekretarz Zarządu Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Ostrogskiej, a także redakcji dwumiesięcznika "Wołanie z Wołynia", publicystka i tłumaczka, pisze najczęściej pod pseudonimem Władysława Krynicka.

Paulina Kotulewicz
Reprezentuje pokolenie styrczańskiej młodzieży wychowanej już w niepodległej Mołdawii.

Ojciec Rafał (Piotr) Makowski OFM
Proboszcz parafii w Czeczelniku i gwardian tamtejszej franciszkańskiej placówki.

Wanda Szatkowska
Prezes Oddziału Związku Polaków na Ukrainie w Nietyszynie. Urodziła się w wiosce Hołowne k. Sławuty, w polskiej, ale nieco zukrainizowanej rodzinie, w której od święta i głównie po kryjomu mówiło się po polsku.


Ks Jacek Puć
Choć ks. Jacek Puć jest człowiekiem skromnym i nie chce w ogóle mówić o sobie, to jednak jest postacią bardzo znaną nie tylko w Bielcach, ale także w całej Mołdawii.

Katarzyna Jażgunowicz
Znajomi mówią do niej - Kasiu, choć jest już emerytką i zawodowe życie architekta ma już za sobą.

Piotr Kotylewicz
Działacz społeczny i gospodarczy bieleckiej "Polonii". Prezes Mołdawsko-Polskiego Ośrodka Wspierania Przedsiębiorczości "Polonus" z zawodu lekarz weterynarii, biznesmen, właściciel sieci aptek z lekami weterynaryjnymi w Bielcach i okolicy.

Andżela Bogucka
Prezes Polskiego Stowarzyszenia Medycznego w Mołdawii i wiceprezes Federacji Polonijnych Stowarzyszeń Medycznych ,,Światowa Federacja’’. Jej prapradziadek Jan Bogucki przyjechał do dzisiejszej Mołdawii z Chocimia, gdzie mieszkał pod nadzorem carskiej policji.

Malwina Ruso
Bez tej kobiety trudno sobie wyobrazić odrodzenie polskiej kultury w Bielcach. Jest twórcą oraz głównym animatorem działającego przy „Domu Polskim” zespołu „Jaskółki’’. Urodziła się w Bielcach w polskiej rodzinie, dziadkowie jej rodziców zarówno od strony matki, jak i ojca byli Polakami.

Walentyna Zajączykowska
Walentyna Zajączykowska, członek zarządu i emerytowana działaczka Stowarzyszenia „Dom Polski” w Bielcach w Mołdawii, dyrektor Biblioteki Polskiej przy „Domu Polskim”, przewodnicząca Koła Polskich Rodzin.

Ewelina Maszarowa
Dyrektor „Domu Polskiego” w Bielcach w Mołdawii, należy do najmłodszych (ur. w 1979 r.) przedstawicieli mołdawskiej Polonii. Pochodzi z mieszanej rodziny, w której o polskie tradycje dbała przede wszystkim babcia.

Ks. Henryk Soroka SCJ
Urodził się w 1955 r. we Włodawie. Po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Misyjnego Księży Sercanów w Stadnikach.

O. Natanael Zając
Ojca Natanaela Zająca z franciszkańskiego klasztoru w Żytomierzu zna w tym mieście większość dzieci potrzebujących pomocy. Choć obecnie sprawuje funkcję wiceprowincjała i obowiązków nie brakuje nie zapomina o swoich podopiecznych.

Ks. Jan Kuc
Ksiądz Jan Kuc, proboszcz parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Brzeżanach reprezentant najmłodszego pokolenia Polaków, biorących odpowiedzialność za losy Kościoła rzymskokatolickiego i polskości na Zachodniej Ukrainie.

O. Andrzej Walenty Tokar
Brat Mniejszy z Prowincji św. Michała Archanioła na Ukrainie, zajmujący się formowaniem kandydatów do kapłaństwa w Postulacie w Miastkówce.

Biskup Jan Niemiec
Biskup Jan Niemiec, wikariusz generalny diecezji kamieniecko - podolskiej, kapłan bardzo zasłużony dla umocnienia struktur Kościoła na Podolu i podniesienia poziomu jego funkcjonowania.

Ksiądz Tadeusz Magierowski
Postać ogromnie zasłużona dla polskiej diaspory w Przydniestrzańskiej Republice Mołdawii, sercanin, pochodzi z Opolszczyzny z głęboko religijnej rodziny Władysława i Anny Magierowskich. Jego brat Eugeniusz jest księdzem w diecezji opolskiej.

Ks. Dymitr Zieliński
Sercanin, proboszcz polskiej wsi Swoboda - Raszkowo w Przydniestrzańskiej Mołdawskiej Republice, swoistej oazie, będącej największym wiejskim skupiskiem Polaków i śladem dawniej zwartego w tych okolicach osadnictwa polskich chłopów z XVIII wieku.