Nie zapomnieć o Kresach

Rozmowa z Piotrem Szelągowskim, działaczem kresowym z Poznania.

Co jest takiego w Kresach, że pana zauroczyły?Przede wszystkim setki lat polskiej historii, patriotyzm, poświęcenie. Coś czego nam obecnie brakuje. I oczywiście jeżeli chodzi o ludobójstwo dokonane przez OUN-UPA to zmowa milczenia w zasadzie wszystkich opcji politycznych, brak wiedzy na ten temat i cisza…

Rozumiem że chce Pan to zmienić?

Robię to od 4 lat, drukuję ulotki piszę na stronach internetowych, takich jak Wasza, czy też warsztatyidei.pl a ostatnio pojawił się pomysł portalu o przewrotnej nazwie bezprzesady.pl, gdzie utworzyłem dział Kresy – ziemie zabrane. Niejako dwuznaczny. Ale o to chodzi, ma taki być. Nie znaczy to, że próbuję nawiązać do jakiegoś rewanżyzmu czy może przeprowadzać zmianę granic czy inne rewizjonistyczne działania. Po prostu stwierdzam fakt.

Przyczynił się pan do realizacji filmu o tytule: „Zapomnij o Kresach”, czy naprawdę mamy zapomnieć?

Właśnie, to znów swego rodzaju przewrotność. Tytuł sugeruje, że wielu chciałoby abyśmy o nich zapomnieli. Osobiście uważam, że to niezwykle ważne, aby pamiętać. Cieszę się, że spowodowałem powstanie tego filmu. Jest to dla mnie obraz bardzo przejmujący i pomimo niemożności uczestniczenia w całości zdjęć na planie (byłem obecny tylko przy ujęciach z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim, którego namówiłem do jakże ważnych i znamiennych w tym dokumencie wypowiedzi) z powodu nagłej choroby, czuję się ojcem duchowym tej realizacji. Konsultowana ze mną wizja scenariusza w pełni korespondowała z moimi oczekiwaniami. Także świadkowie wskazani przeze mnie, na czele z Panem Jerzym Hawranem, postacią przewodnia całego dokumentu, byli wspaniali. A przecież tak ciężko przeżywać ponownie tę tragedię… W piątek w Lublinie pismo „Inne Oblicza Historii” organizuje premierę następnego filmu o zbrodniach nacjonalistów ukraińskich; tym razem o zbrodni w Ihrowicy w wigilię 1944 roku. W tej produkcji też mam swój bardzo skromny udział, bardziej duchowy (śmiech).

Ostatnio podjął Pan decyzję o kandydowaniu do Rady Miasta Poznania, czym była ona podyktowana?

I tutaj znów pojawia się temat kresowy. Poza możliwościami działania dla społeczności lokalnej (w okolicy mojego miejsca zamieszkania brak placów zabaw, są problemy z infrastrukturą, komunikacją) pojawiłaby się możliwość upamiętnienia ofiar, np. w postaci nazwy ronda czy ulicy Ofiar Ludobójstwa OUN-UPA, może jakaś tablica na cmentarzu na stokach Cytadeli…? Mam kilka pomysłów. Zobaczymy czy oda się wygrać, wtedy zacznę je realizować…

Dziękuję za rozmowę.

Nie zapomnieć o Kresach
Oceń ten artykuł

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz