Rewizja Krajowego Planu Odbudowy, przyjęta przez Radę Ministrów, dotyczy m.in. anulowania podatku od aut spalinowych. Ma on zostać zastąpiony przez dopłaty do samochodów elektrycznych, podstawowo w wysokości 30 tys. zł na pojazdy „ze średniej półki”.

We wtorek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała o przyjęciu przez Radę Ministrów rewizji Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Zaznaczyła, że to „bardzo ważna decyzja”.

Victoria Spartz jest jedynym członkiem amerykańskiego parlamentu, który urodził się i wychował na Ukrainie. Głosowała jednak przeciwko wielomiliardowemu pakietowi pomocy USA dla Ukrainy.

Uwagę na osobę Spartz zwróciła w poniedziałek agencja informacyjna Associated Press. Wcześniej polityk jawiła się jako naturalna zwolenniczka wspierania przez USA swojego kraju pochodzenia w wojnie z Rosją. Kiedy jednak niedawno w Izbie głosowano nad dodatkowym wsparciem dla Kijowa w wysokości 61 miliardów dolarów, Spartz, należąca do Partii Republikańskiej zagłosowała przeciw.

Zamiast wysyłania kolejnej transzy wsparcia Spartz wezwała do lepszego nadzoru Waszyngtonu nad tą pomocą, jaka już trafiła na Ukrainę, sprzeciwiając się w ten sposób wręczaniu „czeków in blanco” Ukraińcom. Podkreśliła przy tym, jak inni reprezentanci prawicy Partii Republikańskiej, że bezpieczeństwo granic USA, znajdujących się pod naporem nielegalnych imigrantów z Ameryki Łacińskiej, powinno być wyższym priorytetem.

Humza Yousaf zrezygnował z funkcji lidera Szkockiej Partii Narodowej (SNP) i szefa rządu regionalnego Szkocji. Decyzja ta następuje wkrótce po tym, jak Yousaf zerwał sojusz SNP ze szkockimi Zielonymi.

Relacjonująca proces polityczny w Szkocji Al Jazeera podkreśla, że zerwanie wspołpracy z Zielonymi oznacza utratę większości przez dotychczasowy rząd. W izbie pojawiły się dwa wnioski o wotum nieufności złożone przez partie opozycji, które najprawdopodobniej Yousaf by przegrał. Postanowił najwyraźniej uprzedzić parlamentarną porażkę. „Nie mam zamiaru wymieniać moich wartości i zasad ani zawierać z kimkolwiek układów tylko po to, by utrzymać władzę” - powiedział w telewizyjnym wystąpieniu Yousaf.

Yousaf, poromek imigrantów z Pakistanu został liderem SNP, a co za tym idzie szefem rządu Szkocji w marcu zeszłego roku, po tym, gdy w lutym ze stanowiska premiera Szkocji i lidera partii ustąpiła Nicola Sturgeon, która sprawowała te funkcje przez osiem lat. Yousaf, mimo że pochodził z rodziny muzułmanów, wkraczał na scenę jako radykalny liberał w kwestiach obyczająwych, ale mniej radykalny w kwestii niepodległości Szkocji, za która obstawała poprzedniczka.

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell uważa, że wojna na Ukrainie będzie trwać aż do zakończenia wyborów prezydenckich w USA. "Musimy nadal wspierać Ukrainę" - oświadczył.

Wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell wypowiadał się w niedzielę na Światowym Forum Ekonomicznym w Riyadzie (Arabia Saudyjska). Jak podkreślił, nie spodziewa się szybkiego zakończenia wojny na Ukrainie, ponieważ rosyjski przywódca Władimir Putin może - jego zdaniem - opóźnić podjęcie decyzji "przynajmniej do jesiennych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych".

"W międzyczasie musimy wspierać naród ukraiński. Obiecaliśmy wspierać Ukrainę, gdy wybuchła wojna, musimy nadal wspierać Ukrainę dopóki Putin nie zdecyduje się zakończyć tej wojny" - powiedział.

Siły ukraińskie otrzymają od Łotwy systemy obrony powietrznej, zdolne do zwalczania celów klasy C-RAM, czyli pocisków rakietowych, artyleryjskich i moździerzowych, na dystansie 3-5 km.

Rząd Łotwy zatwierdził we wtorek nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Ogłosiła to łotewska premier, Evika Siliņa. Poinformował, że Ukraińcy otrzymają między innymi systemy przeciwlotnicze krótkiego zasięgu NBS oraz drony obserwacyjne.

Czytaj także: Pierwsza partia łotewskich dronów niebawem trafi na Ukrainę

Litewski parlamentarzysta Remigijus Žemaitaitis wolał ustąpić niż stać się celem procedury odwoławczej Seimasu, by jeszcze raz spróbować swoich sił w polityce.

Sąd Konstytucyjny Litwy uznał w czwartek, że wypowiedzi posła były "sprzeczne z konstytucją. Tymi działaniami Remigijus Žemaitaitis złamał przysięgę urzędową i rażąco naruszył konstytucję". W ten sposób ocenił jego wypowiedzi na temat Żydów. W czerwcowym wpisie na Facebooku Žemaitaitis zasugerował, że „Żydzi i Rosjanie” uciskali etnicznych Litwinów podczas drugiej wojny światowej i byli odpowiedzialni za masakrę we wsi Pirciupie w 1944 r. W rzeczywistości mordu w Pirciupiach dokonał oddział niemieckiego SS, a część Litwinów kolaborowała w czasie niemieckiej z okupacji z III Rzesza, także przy mordach ma Żydach, Polakach czy jeńcach sowieckich, jak to było w Ponarach.

Czytaj także: W Wilnie zawieszono kontrowersyjną tablicę ku czci Noreiki

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%