Szef polityki zagranicznej Unii Europejskiej Josep Borrell powiedział w niedzielę, że blok zwiększy wsparcie wojskowe dla Ukrainy po tym, jak w sobotę Kongres USA przyjął ustawę o tymczasowym finansowaniu, która pominęła pomoc dla Ukrainy. (more…)

Irek Kusmierczyk, Kanadyjczyk polskiego pochodzenia, deputowany do kanadyjskiego parlamentu, zabrał głos w sprawie uhonorowania w kanadyjskim parlamencie weterana SS Galizien.

W ubiegły piątek w parlamencie Kanady, podczas wizyty prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, zebrani, wraz z kanadyjskim premierem Justinem Trudeau oklaskiwali uhonorowanego przez parlament Jarosława Hunkę, weterana ukraińskiej, ochotniczej kolaboracyjnej dywizji Waffen-SS Galizien, który po wojnie wyemigrował do Kanady. Został nazwany “ukraińskim i kanadyjskim bohaterem”, który walczył z Rosją podczas II wojny światowej.

Kilka dni później głos w sprawie zabrał Irek Kusmierczyk, kanadyjski parlamentarzysta polskiego pochodzenia. "Wystąpiłem dzisiaj w parlamencie, aby opowiedzieć o bolesnej historii Polaków związanej z 1. Ukraińską Dywizją Waffen SS Galizien, która podczas II wojny światowej brutalnie zamordowała tysiące Polaków i Żydów, a także, aby poruszyć ból związany z upamiętnieniem jednego z jej członków przez Spikera Izby Reprezentantów" - poinformował na platformie X (dawniej Twitter).

W weekend we francuskim Nimes doszło do dwóch strzelanin. Miały związek z porachunkami gangów w imigranckich dzielnicach. Pięciu policjantów zostało rannych.

W nocy z piątku na sobotę w dzielnicy Oliviers w Nimes doszło do strzelaniny z użyciem broni typu kałasznikow. Zatrzymano dwóch podejrzanych uzbrojonych w broń automatyczną i pistolety. Podczas zatrzymania sprawców w wieku 23 i 17 lat rannych zostało pięciu policjantów - podaje portal Midi Libre w poniedziałek.

Druga strzelanina miała miejsce w sobotę w dzielnicy Pissevin. Lokalny przewoźnik ogłosił wstrzymanie kursowania jednej z linii autobusowej dwa dni po utworzeniu tymczasowego przystanku autobusowego w tym sektorze - podaje portal WNP.

Polska była wśród pierwszych krajów zaproszonych na spotkanie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z przedstawicielami firm zbrojeniowych - przekazał w poniedziałek ambasador Ukrainy Wasyl Zwarycz. Sprawę komentował w poniedziałek także minister aktywów państwowych Jacek Sasin. "PGZ jako firma nie została zaproszona" - oświadczył.

Zwracaliśmy uwagę, że w ramach Międzynarodowego Forum Przemysłu Obronnego ukraińskie firmy podpisały 20 dokumentów z partnerami zagranicznymi, a do Sojuszu Przemysłu Obronnego przystąpiło 38 firm z 19 krajów – wśród nich nie ma jednak Polski. Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz był w poniedziałek rano gościem TVN 24. Był pytany o spotkanie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i ukraińskiego ministra obrony z przedstawicielami firm zbrojeniowych i stowarzyszeń obronnych z państw takich jak m.in. USA, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Turcja, Szwecja i Czechy. Zwarycz został zapytany, dlaczego nie było tam przedstawicieli Polski.

"To jest już pytanie raczej do strony polskiej, bo Polska została wśród pierwszych zaproszona na to wydarzenie (...). Zaprosiliśmy wszystkich z naszych zaprzyjaźnionych krajów, łącznie z (firmami) z przemysłu obronnego. Polska dostała to zaproszenie wśród pierwszych, więc oczekiwaliśmy na udział strony polskiej" - oświadczył.

W Szwecji odbyła się oficjalna prezentacja pierwszego z dwóch samolotów samolotów wczesnego ostrzegania Saab 340 AEW dla Polski. (more…)

NIK negatywnie oceniła też nadzór Głównego Inspektora Farmaceutycznego nad przechowywaniem oraz dystrybucją szczepionek. (more…)

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%