Watykańska Kongregacja Nauki Wiary ogłosiła w poniedziałek, że duchowni Kościoła Katolickiego nie będą błogosławić par homoseksualnych.

Jak podaje Radio Watykańskie, Kongregacja Nauki Wiary wydała oświadczenie, w którym stwierdza, że Kościół nie dysponuje władzą udzielania błogosławieństw związkom homoseksualnym. Oświadczenie zostało wydane za wiedzą i zgodą papieża Franciszka. Oznacza to, że księża powinni odmawiać parom homoseksualnym proszącym o błogosławieństwo dla ich związku.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Watykan stanął na stanowisku, że to, co jest błogosławione, powinno być „obiektywnie uporządkowane, aby otrzymać i wyrazić łaskę, w zgodności z planami Bożymi wpisanymi w stworzenie”.

Związki, również trwałe, „które zakładają praktykę seksualną poza małżeństwem” – to znaczy poza „nierozerwalnym związkiem mężczyzny i kobiety”, otwartym na przekazywanie życia – nie odpowiadają tym „zamysłom Bożym”, nawet jeśli w takich związkach obecne są „elementy pozytywne” – podaje Radio Watykańskie relacjonując treść oświadczenia Kongregacji. Jak wskazano, uwagi te dotyczą wszystkich związków, w których dochodzi do praktykowania seksualności poza małżeństwem, nie tylko związków homoseksualnych.

Kongregacja zaznaczyła, że jej stanowisko nie jest „formą niesprawiedliwej dyskryminacji, ale raczej przypomnieniem prawdy liturgicznego obrzędu”. Odmowa błogosławieństwa nie oznacza osądzenia danych osób, którym należy się „szacunek, współczucie i delikatność”. Nie wykluczono przy tym błogosławienia osób o skłonnościach homoseksualnych, „które wyrażają wolę życia w wierności zamysłom objawionym przez Boga”.

Watykan zdecydował także o odmowie udzielania błogosławieństw parom homoseksualnym, aby uniknąć skojarzenia tego obrzędu z sakramentem małżeństwa.

Według agencji Reutera oświadczenie Kongregacji Nauki Wiary zostało wydane w odpowiedzi na pytania i działania niektórych parafii w sprawie udzielenia takich błogosławieństw jako „znaku powitania [względnie: życzliwego przyjęcia – red.] homoseksualnych katolików”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Przewodniczący Episkopatu Niemiec chce wprowadzenia błogosławieństw homozwiązków i diakonatu kobiet

Kresy.pl / vaticannews.va / reuters.com

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz