W setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły papież Franciszek odprawił mszę świętą przy jego grobie w bazylice Świętego Piotra. Wspominając polskiego papieża nazywał go „człowiekiem Boga”, który był blisko swojego ludu i umiłował sprawiedliwość.

Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Jak przypomina PAP, był on pierwszym papieżem z Polski oraz pierwszym od 455 lat papieżem nie-Włochem. Jego trwający 26 lat pontyfikat był drugim najdłuższym w historii Kościoła. W 2011 roku papież Benedykt XVI beatyfikował zmarłego zaledwie 6 lat wcześniej polskiego papieża, a 3 lata później kanonizował go papież Franciszek.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

W poniedziałek, w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły papież Franciszek odprawił mszę świętą przy grobie Jana Pawła II w kaplicy św. Sebastiana w bazylice świętego Piotra. Mszę koncelebrowali m.in. papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski, archiprezbiter bazyliki watykańskiej kardynał Angelo Comastri i arcybiskup Jan Romeo Pawłowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. We mszy uczestniczyło około 20 osób, w tym ambasador RP w Watykanie Janusz Kotański.

W homilii Franciszek wspominał Jana Pawła II powtarzając „Pan kocha swój lud, Pan nawiedził swój lud, wysłał swojego proroka”. Jego zdaniem można wymienić wiele cech dobrego pasterza, które miał Jan Paweł II. Papież skupił się na trzech z nich: modlitwie, bliskości z ludem i umiłowaniu sprawiedliwości.

„Jan Paweł II był człowiekiem Boga, ponieważ modlił się i to bardzo dużo. Jak to możliwe, że człowiek, który miał tyle pracy, bo kierował Kościołem, tyle czasu poświęcał modlitwie? Bo on wiedział dobrze, że najważniejszym zadaniem biskupa jest modlitwa” – mówił papież.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Odnosząc się do „bliskości z ludem” Franciszek przypomniał liczne pielgrzymki Jana Pawła II po całym świecie. „Pasterz jest bliski swojego ludu, w przeciwnym razie nie jest pasterzem. Będzie administratorem, nawet dobrym, ale nie pasterzem” – podkreślał Franciszek.

„Umiłowanie sprawiedliwości” zdaniem papieża przejawiało się u Jana Pawła II tym, że chciał „sprawiedliwości społecznej, sprawiedliwości dla ludów, sprawiedliwości, która odrzuca wojnę, sprawiedliwości pełnej”. W opinii Franciszka w parze ze sprawiedliwością idzie miłosierdzie. Papież przypominał o rozpropagowaniu przez Jana Pawła II kultu Bożego Miłosierdzia.

Na zakończenie mszy zakonnice odśpiewały ulubioną pieśń Jana Pawła II – „Barkę”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Papież Franciszek krytykuje dziki kapitalizm

Kresy.pl / rmf24.pl / pap.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz