Dwa sondaże parlamentarne zostały wykonane przez pracownię Estymator na zlecenie “Do Rzeczy”. W jednym z nich nieuwzględniony został start potencjalnej partii Szymona Hołowni, w drugim był on brany pod uwagę. W obydwu przypadkach wygrałby PIS. Widać także duży spadek notowań Koalicji Obywatelskiej. Konfederacja uzyskałaby 33 mandaty.

Pracownia Estymator przygotowała dwa sondaże parlamentarne na zlecenie portalu “Do Rzeczy”. W pierwszym z nich nie uwzględniono startu ewentualnej partii Szymona Hołowni, w drugim wzięto go pod uwagę – poinformowała w poniedziałek Polska Agencja Prasowa (PAP). W obydwu przypadkach PIS uzyskał najwyższy wynik. W przypadku Koalicji Obywatelskiej widać duży spadek poparcia. Konfederacja uzyskałaby zaś 33 mandaty.

W pierwszym z badań, nieuwzględniającym startu potencjalnej partii Szymona Hołowni, Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 45,8 proc. poparcia (skutkowałoby to 240 mandatami w Sejmie, więcej niż partia rządząca posiada aktualnie). “Do Rzeczy” podkreśla, że jest to także wzrost poparcia o 3,1 pkt. procentowe w porównaniu do badania przeprowadzonego 3 tygodnie temu.

Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska, uzyskując wynik 17,3 proc. KO uzyskałaby z takim wynikiem 77 mandatów (spadek o 57 w porównaniu do stanu obecnego). 14,1 proc. respondentów zadeklarowało z kolei chęć głosowania na Koalicję Polską (spadek o 1,7 pkt proc.). Koalicja Ludowców oraz Kukiz 15 zwiększyłaby liczbę mandatów o 31 (łącznie miałaby 61).

Na Lewicę głos chce oddać 12,8 proc. badanych (spadek o 1,6 pkt. procentowego). Oznaczałoby to stratę jednego mandatu. Na Konfederację zagłosowałoby 8,9 proc. wyborców (wzrost o 1,7 pkt proc.). Uzyskałaby w takim układzie 33 mandaty w Sejmie (wzrost o 22).

W przypadku wzięcia pod uwagę potencjalnej partii Szymona Hołowni, który jest aktualnie jednym z kandydatów na prezydenta, również wygrałby PIS. Uzyskałby poparcie 44,1 proc. (242 mandaty). Drugie miejsce zajęłaby Koalicja Obywatelska – 13,4 proc. (57 mandatów). Według badania na trzecim miejscu uplasowałaby się Koalicja Polska z wynikiem 12,9 proc. (55 mandatów).

Ugrupowanie Szymona Hołowni znalazłoby się na 4 miejscu. 10,6 proc. respondentów deklaruje chęć oddania głosu na taką formację (37 miejsc w Sejmie). Piąte miejsce uzyskałaby Lewica – 10,2 proc. (35 mandatów). Konfederacja uzyskałaby 8,8 proc. (33 mandaty).

“Badanie przeprowadzono w dniach 14-15 maja 2020 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1025 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, na jakiego kandydata (w wyborach prezydenckich) będą głosować. Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 49 proc. (wzrost o 12 punktów procentowych w stosunku do badania z 23-24 kwietnia)” – czytamy.

Zobacz także: W najnowszym sondażu Trzaskowski ma mniej niż połowę poparcia Dudy

pap / fakty.interia.pl / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply