Instytut Badań Rynkowych i Społecznych przeprowadził pierwszy sondaż w którym jako kandydat Koalicji Obywatelskiej wystąpił już Rafał Trzaskowski.

W piątek Małgorzata Kidawa-Błońska ogłosiła, że rezygnuje z kandydowania na prezydenta Polski. W związku nie przeprowadzeniem wyborów 10 maja ogłoszone zostaną kolejne co pozwoliło Platformie Obywatelskiej ogłosić, że ma nowego kandydata na którego władze tej partii wysunęły Rafała Trzaskowskiego. IBRiS zdążył już w sobotę przeprowadzić sondaż na próbie 1100 obywateli ,w którym dał im możliwość wskazywania także na obecnego prezydenta Warszawy jako preferowanego kandydata.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Urzędujący prezydent uzyskał w tym sondażu poparcie 47 proc. respondentów. To wzrost o 1 punkt procentowy w stosunku do poprzedniego badania IBRiS. Nowy kandydat Trzaskowski od razu zajął drugie miejsce uzyskując znacząco lepszy wynik niż w ostatnim okresie uzyskiwała Kidawa-Błońska. Jednak jest to wynik na poziomie ponad dwa razy niższym niż poparcie dla Andrzeja Dudy. Trzaskowskiego wskazało bowiem 17 proc. pytanych.

Wydaje się, że kandydat PO przejął w dużej mierze głosy ludzi wybierających ostatnio Szymona Hołownię bowiem ten ostatni stracił w stosunku do poprzedniego sondażu aż 9 punktów procentowych poparcia, zatrzymując się na poziomie 11 proc. Ale niewiele mniejszą stratę – 0 7 punktów procentowych, odnotował kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. W najnowszym badaniu IBRiS wybrało go 10 proc. respondentów.

Największy wzrost poparcia odnotował reprezentujący Lewicę Robert Biedroń – z 3 proc. do 7 proc. Podobny wynik odnotował kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak, jednak dla niego 7 proc. to spadek poparcia o 2 punkty procentowe w ciągu tygodnia.

facebook.com/kresy.pl

 

 

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz