W niedzielnym wywiadzie dla Washington Examiner sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział, że amerykańska pomoc medyczna dla Rosji „jest już w drodze”. Wcześniej Głos Ameryki informował, że USA wyślą do Rosji 200 respiratorów.

Pompeo powiedział, że podczas rozmowy telefonicznej z Władimirem Putinem w dniu 8 maja prezydent USA Donald Trump zaoferował rosyjskiemu prezydentowi pomoc w postaci „sprzętu testującego” oraz respiratorów. Propozycja spotkała się z akceptacją prezydenta Rosji.

„Oni naprawdę ciężko walczą. Szczególnie Moskwa nadal zmaga się z wirusem” – mówił Pompeo w rozmowie z Washington Examiner. „Sprzęt jest już w drodze” – dodawał amerykański sekretarz stanu.

W piątek Głos Ameryki podał, że USA planują wysłać do Moskwy 200 respiratorów wyprodukowanych w Kalifornii. Powołując się na rządowe komunikaty medium to poinformowało, że pierwszych 50 respiratorów trafi do stolicy Rosji w środę, a pozostałe 150 26 maja.

Głos Ameryki twierdzi, że 100 proc. kosztów pomocy dla Rosji, włącznie z transportem, pokrywają Stany Zjednoczone. Całość ma kosztować 4,7 mln dolarów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że pod koniec marca br. to Putin zaproponował Trumpowi rosyjską pomoc w walce z epidemią koronawirusa. Zaznaczano przy tym, że rosyjski prezydent zasugerował Trumpowi, że gdy „amerykańscy producenci sprzętu medycznego i materiałów nabiorą tempa”, odwzajemnią się Rosji pomocą, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Rosyjski samolot ze sprzętem medycznym i ochronnym dla USA wylądował w Nowym Jorku 1 kwietnia. Media informowały później, że część sprzętu pochodziło z firm objętych amerykańskimi sankcjami. W ubiegłym tygodniu Rosja zawiesiła używanie respiratorów tego samego typu, który został wysłany do USA, w związku z podejrzeniem, że ich awaria była przyczyną pożarów w dwóch rosyjskich szpitalach. Skłoniło to Amerykanów do przekazania rosyjskiego sprzętu do magazynów. Okazało się przy tym, że rosyjskie aparaty nie trafiły w ogóle do szpitali – trzymano je w rezerwie na wypadek pogorszenia się sytuacji w stanach Nowy Jork i New Jersey. Amerykanie podejmą decyzję w sprawie dopuszczenia rosyjskich respiratorów do użytku dopiero po wyjaśnieniu przyczyn pożarów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: USA i Rosja z największym przyrostem liczby osób zarażonych koronawirusem

Kresy.pl / Moscow Times
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz