Izraelski Instytut Nauk Biologicznych z miasta Nes Cijjona z sukcesem przetestował na gryzoniach szczepionkę przeciw koronawirusowi powodującemu chorobę COVID-19 – podało w poniedziałek Jerusalem Post powołując się na 12. program izraelskiej telewizji. Teraz naukowcy przejdą do testów na innych zwierzętach, a później być może także na ludziach.

Połowie gryzoni poddanych testom zaaplikowano szczepionkę opracowaną przez naukowców z Nes Cijjona. Druga połowa szczepionki nie otrzymała. Następnie wszystkie gryzonie próbowano zarazić koronawirusem SARS-CoV-2. Zaszczepione gryzonie pozostały zdrowe, natomiast niezaszczepione zaraziły się – pisze Jerusalem Post.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6703.39 PLN    (30.46%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Izraelski Instytut Nauk Biologicznych rozpoczął testy w kwietniu br. po tym, jak premier Izraela Binjamin Netanjahu osobiście poprosił Instytut o włączenie się do walki z koronawirusem.

Naukowcy z Nes Cijjona przypuszczają, że jeśli wszystko pójdzie pomyślnie, prace nad szczepionką zostaną zakończone za rok bądź nawet wcześniej.

Podlegający bezpośrednio premierowi i ściśle współpracujący z ministerstwem obrony Izraelski Instytut Nauk Biologicznych pracuje też nad lekiem na COVID-19. W zeszły weekend Instytut złożył wnioski patentowe na osiem wyizolowanych typów przeciwciał, które mają zostać wykorzystane do opracowania leku na chorobę wywoływaną przez SARS-CoV-2. Instytut bierze także udział w pobieraniu osocza od osób, które wyzdrowiały po zarażeniu koronawirusem.

Jerusalem Post zaznaczyło, że setki laboratoriów na świecie, w tym kilka w Izraelu, pracuje nad opracowaniem szczepionki przeciw koronawirusowi. Portal przypomniał, że wśród nich jest zespół naukowców z MIGAL (The Galilee Research Institute), który od czterech lat pracował nad doustną szczepionką przeciwko koronawirusowi zakaźnego zapalenia oskrzeli (IBV), który powoduje chorobę oskrzeli u drobiu. W związku z wysokim podobieństwem genetycznym i tym samym mechanizmem infekcji obu koronawirusów, naukowcy z MIGAL uważają, iż są szanse na bardzo szybkie uzyskanie szczepionki dla ludzi. 1 czerwca laboratorium to ma rozpocząć testy szczepionki na ludziach.

Kresy.pl / jpost.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz