Papież Franciszek mianował metropolitę łodzkiego, arcybiskupa Grzegorza Rysia administratorem apostolskim sede plena dla diecezji kaliskiej. Oznacza to, że dotychczasowy biskup kaliski Edward Janiak został odsunięty od obowiązków.

O nowym zwierzchniku diecezji kaliskiej poinformowało w czwartek Radio Watykańskie. Jak tłumaczy Katolicka Agencja Informacyjna, administrator apostolski sede plena kieruje diecezją w razie wystąpienia „poważnej przeszkody uniemożliwiającej sprawowanie urzędu biskupowi ordynariuszowi”. Funkcja administratora jest tymczasowa, a przymiotnik „apostolski” oznacza, że administrator sprawuje władzę w imieniu papieża. „Sede plena” oznacza, że bp Janiak pozostaje biskupem kaliskim, lecz jego władza jest ograniczona w stopniu określonym przez papieża.

Nazwisko bpa Edwarda Janiaka pojawiało się ostatnio w doniesieniach medialnych w związku z domniemanym tolerowaniem i tuszowaniem molestowania i pedofilii w Kościele. Po filmie braci Sekielskich „Zabawa w chowanego” Watykan wszczął postępowanie w jego sprawie.

Kilka dni temu Gazeta Wyborcza napisała, że na początku czerwca bp Janiak miał być przyjęty do szpitala w Kaliszu z podejrzeniem udaru. Po badaniach miało się okazać, że hierarcha nie jest chory, lecz kompletnie pijany. Biskupa mieli odebrać ze szpitala jego „znajomi”. Episkopat zareagował na te doniesienia zapowiedzią zbadania sprawy.

Jak stwierdził w rozmowie z RMF FM ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, w sprawie odsunięcia bpa Janiaka „Watykan nie miał już innego rozwiązania”. Duchowny ocenił tę decyzję jako właściwą.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Kard. Burke: Papież musi oczyścić Kościół z „homoseksualnej kultury”

Kresy.pl / vaticannews.va / ekai.pl / rmf24.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz