Papież Franciszek mianował metropolitę łodzkiego, arcybiskupa Grzegorza Rysia administratorem apostolskim sede plena dla diecezji kaliskiej. Oznacza to, że dotychczasowy biskup kaliski Edward Janiak został odsunięty od obowiązków.

O nowym zwierzchniku diecezji kaliskiej poinformowało w czwartek Radio Watykańskie. Jak tłumaczy Katolicka Agencja Informacyjna, administrator apostolski sede plena kieruje diecezją w razie wystąpienia „poważnej przeszkody uniemożliwiającej sprawowanie urzędu biskupowi ordynariuszowi”. Funkcja administratora jest tymczasowa, a przymiotnik „apostolski” oznacza, że administrator sprawuje władzę w imieniu papieża. „Sede plena” oznacza, że bp Janiak pozostaje biskupem kaliskim, lecz jego władza jest ograniczona w stopniu określonym przez papieża.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Nazwisko bpa Edwarda Janiaka pojawiało się ostatnio w doniesieniach medialnych w związku z domniemanym tolerowaniem i tuszowaniem molestowania i pedofilii w Kościele. Po filmie braci Sekielskich „Zabawa w chowanego” Watykan wszczął postępowanie w jego sprawie.

Kilka dni temu Gazeta Wyborcza napisała, że na początku czerwca bp Janiak miał być przyjęty do szpitala w Kaliszu z podejrzeniem udaru. Po badaniach miało się okazać, że hierarcha nie jest chory, lecz kompletnie pijany. Biskupa mieli odebrać ze szpitala jego „znajomi”. Episkopat zareagował na te doniesienia zapowiedzią zbadania sprawy.

Jak stwierdził w rozmowie z RMF FM ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, w sprawie odsunięcia bpa Janiaka „Watykan nie miał już innego rozwiązania”. Duchowny ocenił tę decyzję jako właściwą.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Kard. Burke: Papież musi oczyścić Kościół z „homoseksualnej kultury”

Kresy.pl / vaticannews.va / ekai.pl / rmf24.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz