W związku z pandemią i problemami służby zdrowia w Polsce odnotowano liczbę zgonów najwyższą od II Wojny Światowej; zadłużenie klubów fitness i siłowni osiągnęło wysoki poziom; przedsiębiorcy zasypują ZUS skargami; rząd ogłosił plan łagodzenia restrykcji oraz zapowiedział zdecydowaną walkę z firmami, które nie będą stosowały się do obostrzeń; w Rybniku policja wkroczyła do dyskoteki z granatami hukowymi i bronią gładkolufową; w wielu europejskich krajach trwają protesty przeciwko restrykcjom; Węgry zatwierdziły szczepionkę z Chin.
Aby otrzymywać co tydzień pełny Kresowy Przegląd Tygodnia zapisz się w poniższym formularzu:
Pandemia koronawirusa
Według danych z systemu PESEL w ubiegłym roku liczba urodzeń była najniższa od 2004 roku, wyniosła 357,4 tys. Ponadto, liczba zgonów sięgnęła 486,2 tys. i była najwyższa w całym okresie po II wojnie światowej. Dziennik Gazeta Prawna podkreśla, że to przede wszystkim konsekwencja zapaści systemu ochrony zdrowia w okresie pandemii.
„Dane prowadzą do kolejnej konkluzji: w ubiegłym roku urodziło się niemal o 129 tys. osób mniej, niż zmarło. Ta różnica jest 3,5-krotnie większa niż w 2019 r. Wtedy – jeśli weźmiemy pod uwagę informacje z rejestru PESEL – wynosiła 36,4 tys.” – czytamy w „DGP”.
Zadłużenie centrów i klubów fitness, siłowni oraz trenerów prowadzących kursy, zajęcia sportowe czy rekreacyjne przekroczyło na początku br. 14 mln zł – poinformował krajowy rejestr długów. Rekordzistą jest jedna z warszawskich spółek z o.o. – ma do spłacenia prawie 1 milion złotych.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zasypały skargi przedsiębiorców poszkodowanych przez pandemię, którym ZUS odmówił zwolnienia ze składek.
„Rzeczpospolita” podkreśla, że biznes, który został poszkodowany przez pandemię koronawirusa, „nie składa broni”. Przedsiębiorcy nie tylko buntują się przeciw obostrzeniom. Na dużą skalę skarżą się także na odmowy przyznania pomocy, jaką państwo zaoferowało w związku z COVID-19 – pisze PAP powołując się na „Rz”.
„Obecnie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wpłynęło już ok. 1000 skarg przedsiębiorców, którym ZUS odmówił zwolnienia ze składek na podstawie tzw. ustawy covidowej” – prezes tego sądu Wojciech Mazur komentuje sytuację w rozmowie z gazetą.
Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił w czwartek na konferencji prasowej zmiany, które od 1 lutego zajdą w obostrzeniach przeciwepidemicznych. Zostaną otwarte sklepy w galeriach handlowych, galerie sztuki i muzea a także przestaną obowiązywać „godziny dla seniorów” w sklepach. Pozostałe obostrzenia, w tym zamknięcie restauracji i barów, siłowni, hoteli oraz stoków narciarskich, pozostają bez zmian. Rząd chce również od 1 lutego wdrożyć strategię zerowej tolerancji dla przedsiębiorców łamiących regulacje przeciwepidemiczne. Metodą na dyscyplinowanie ma być znaczne zintensyfikowanie kontroli ze strony państwowych służb.
Polityka taka w praktyce wdrażana jest już od jakiegoś czasu. W Rybniku drugi weekend z rzędu, pomimo obostrzeń, otworzył się klub Face 2 Face. W sobotę w nocy interweniowała policja – użyto granatów hukowych i broni gładkolufowej. Wylegitymowano 213 osób, trzy zostały zatrzymane w związku z naruszeniem nietykalności cielesnej funkcjonariuszy. Dwóch policjantów zostało rannych.
Obostrzeniom sprzeciwiają się także Węgrzy – w niedzielę protestowali przeciwko nim w Budapeszcie pracownicy restauracji i przedsiębiorcy.
Ponadto wielu właścicieli pubów, restauracji i kawiarni na Węgrzech zadeklarowało, że otworzy swoje lokale dla klientów od 1 lutego w proteście przeciwko ograniczeniom związanym z pandemią koronawirusa.
W sobotę w wielu miastach Francji miały miejsce demonstracje przeciwko projektowi ustawy o tzw. globalnym bezpieczeństwie oraz obostrzeniom sanitarnym. Wzięli w nich udział członkowie ruchu „żółtych kamizelek”. W Paryżu i Nantes policja użyła armatek wodnych. Zdaniem głównego doradcy medycznego francuskiego rządu ds. COVID-19 Francja powinna ogłosić trzeci lockdown od początku epidemii koronawirusa.
W Niderlandach przez kilka nocy z rzędu dochodziło do zamieszek. W ten sposób część mieszkańców dawała wyraz sprzeciwowi wobec środków przeciwepidemicznych przyjmowanych przez władze.
W Szwajcarii zostanie przeprowadzone referendum ws. odebrania rządowi uprawnień do nakładania nowych obostrzeń.
Czechy zamknęły w nocy z 29 stycznia na 30 stycznia swoje granice, dla wszystkich cudzoziemców. W stolicy Hiszpanii – Madrycie – policja używa dronów do monitorowania czy mieszkańcy przestrzegają obostrzeń.
Według agencji Interfax przez ograniczenia przeciwepidemiczne liczba bezrobotnych zwiększyła się na Krymie w 2020 roku dziesięciokrotnie.
Parlament Ukrainy zatwierdził w piątek ustawę mającą na celu przyspieszenie zatwierdzania szczepionek COVID-19, która zakazuje również zatwierdzania szczepionek wyprodukowanych w Rosji. Według kierownik katedry epidemiologii Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu Medycznego, prof. Natalii Wynohrad, już 43 proc. Ukraińców ma przeciwciała na SARS-CoV-2.
Węgierski Krajowy Instytut Leków i Żywności (OGYEI) zatwierdził w piątek szczepionkę na koronawirusa chińskiej firmy Sinopharm. Węgry stały się pierwszym krajem w UE, który zatwierdził szczepionki z Rosji i z Chin.
Zespół ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia badający pochodzenie COVID-19 odwiedził w niedzielę targ Huanan, centrum owoców morza w mieście Wuhan w środkowych Chinach, gdzie po raz pierwszy wykryto koronawirusa, który wywołał pandemię. Po dwutygodniowej kwarantannie w mieście, która zakończyła się w czwartek, zespół WHO ma odwiedzić laboratoria, rynki i szpitale w Wuhan. Nie ogłoszono dokładnej trasy, ale WHO potwierdziło, że zespół planuje odwiedzić rynek Huanan i Instytut Wirusologii Wuhan.
Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!