Rząd negocjuje dostawy kolejnej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Za rozmowy odpowiedzialna jest Komisja Europejska – podał „Dziennik gazeta Prawna” (DGP) w niedzielę. Informacje medium wskazują, że Polska otrzyma ponad 30 mln dodatkowych dawek szczepionki na Covid-19. Chodzi o zagwarantowanie możliwości błyskawicznego uruchomienia szczepień uzupełniających, w przypadku pojawienia się niebezpiecznych mutacji.

Trwają negocjacje. Ale na pewno Polska zagwarantuje dla każdej osoby po jednej dawce – oświadczył szef Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Grzegorz Cessak, cytowany przez DGP.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

W artykule podkreślono, że chodzi o zagwarantowanie możliwości błyskawicznego uruchomienia szczepień uzupełniających, w przypadku pojawienia się niebezpiecznych mutacji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

„Immunolodzy zaznaczają, że obserwują dynamikę spadku przeciwciał. Więc pojawia się obawa, że spadną one do takiego poziomu, który jest niewystarczający, by nasz organizm odpowiedział na tyle skutecznie, aby ochronić się przed choroba. Wtedy dawka przypominająca będzie konieczna” – podkreśla Cessak.

Przypomnijmy, że w pierwszej połowie czerwca Angela Merkel poinformowała, że jesienią w Niemczech ma rozpocząć się akcja podawania trzeciej dawki szczepionki przeciw Covid-19.

Informowaliśmy, że w lutym bieżącego roku przywódcy państw członkowskich UE podczas nieformalnego wirtualnego szczytu zgodzili się co do potrzeby wprowadzenia cyfrowych świadectw szczepień, które będą umożliwiać międzynarodowe podróże.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Kolejny rosyjski region wprowadza obowiązkowe szczepienia przeciwko koronawirusowi

Już w grudniu ubiegłego roku wielkie poparcie dla tzw. paszportów covidowych wyrażały m.in. Węgry. Z kolei w przypadku Niemiec, w skali krajowej, rząd postanowił luzować część obostrzeń względem osób, które zostały już zaszczepione.

Przypomnijmy, że według sondażu, który został przeprowadzony w lutym 2021 roku, większość Niemców popiera wprowadzenie paszportów zdrowotnych, które uwolniłyby zaszczepionych od niektórych obostrzeń.

System luzowania obostrzeń wobec osób, które już zostały zaszczepione, został wprowadzony np. w Izraelu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: W Izraelu odnotowano między szczepionką Pfizera a zapaleniem mięśnia sercowego

Portal „Business Insider” zwraca uwagę, że Izrael, który jest uznawany za jednego z liderów walki z pandemią, odnotowuje w ostatnich dniach rosnącą liczbę zakażeń szczepem Delta wirusa SARS-Cov-2 wśród osób, które zostały w pełni zaszczepione. Wspomniane zakażenia mają jednak łagodny przebieg.

Czytaj także: Litwa wprowadza „paszport możliwości”. Status trzeba będzie odnawiać co 7 dni, bo „ryzyko zakażenia się pozostaje”

gazetaprawna.pl / businessinsider.com.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz