Białoruś ogłosiła w poniedziałek wstrzymanie swojego uczestnictwa w unijnym programie Partnerstwo Wschodnie i rozpoczęciu procedury zawieszenia umowy o readmisji z UE.

MSZ Białorusi poinformowało w poniedziałek na swojej stronie internetowej, że w związku z “bezprecedensowymi” sankcjami wprowadzonymi przez Unię Europejską, wezwało do siebie szefa przedstawicielstwa Unii Europejskiej na Białorusi Dirka Schuebela.

Unijnemu dyplomacie przekazano, że Białoruś stoi na stanowisku “absolutnej niedopuszczalności” stosowania sankcji wobec niepodległego państwa jako formy nacisku. Schuebela poinformowano retorsjach, które Białoruś zastosuje w odpowiedzi na ostatnio wprowadzone unijne sankcje.

“Republika Białoruś zawiesza swój udział w unijnej inicjatywie Partnerstwa Wschodniego. Białoruś rozpoczyna procedurę zawieszenia umowy o readmisji z UE.” – czytamy w komunikacie białoruskiego MSZ. Białoruś wzywa też do Mińska na konsultacje swojego ambasadora przy Unii Europejskiej. Jednocześnie zasugerowano, by do Brukseli na konsultacje pojechał Schuebel.

Kolejnym krokiem odwetowym białoruskich władz będą zakazy wjazdu na Białoruś dla osób “które przyczyniły się do wprowadzenia środków ograniczających”, a także sankcje gospodarcze, które są opracowywane.

Przypomnijmy, że w listopadzie ub. roku Białoruś obniżyła swój udział w inicjatywie Partnerstwa Wschodniego do poziomu eksperckiego oraz wstrzymała pracę grupy koordynacyjnej Białoruś-UE. W maju br. białoruski minister spraw zagranicznych Władimir Makiej ostrzegał, że Białoruś rozważa możliwość zawieszenia współpracy z Unią Europejską oraz wyjścia z Partnerstwa Wschodniego.

W ubiegły czwartek Rada UE bezprecedensowo wzmocniła sankcje wobec Białorusi. Uderzają one m.in. w białoruski sektor naftowy i chemiczny. Nowe sankcje zostały nałożone w odpowiedzi na eskalację represji i łamania praw człowieka na Białorusi oraz zmuszenie do lądowania w Mińsku samolotu Ryanair i związane z tym zatrzymanie Ramana Pratasewicza i Sofiji Sapiegi.

Program Partnerstwa Wschodniego UE został zainicjowany w 2009 roku w wyniku starań Polski i Szwecji. Obejmuje on sześć krajów – Ukrainę, Gruzję, Mołdawię, Białoruś, Armenię i Azerbejdżan.

Kresy.pl / mfa.gov.by

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply