Już w poniedziałek rozpoczną się obowiązkowe szczepienia przeciwko koronawirusowi na Sachalinie.

Wprowadzenie obowiązku szczepienia dla określonych kategorii mieszkańców obwodu sachalińskiego zapowiedziała kierowniczka obwodowego wydziału Rospotrebnadzoru Olga Funtusowa. „Mamy trudną sytuację epidemiczną” – tłumaczyła przesłanki stojące za krokiem podjętym przez władze regionu.

„Od 1 czerwca następuje wzrost zakażeń. Znajdujemy się teraz na ósmym miejscu w rankingu wielkości zakażeń na terenach FR z wysokimi wskaźnikami zachorowań. Wydaję postanowienie o prowadzeniu działań przeciwepidemicznych. Przede wszystkim jest to immunizacja według wskazań epidemiologicznych grup ryzyka. Szczepienia rozpoczną się w poniedziałek” – słowa Funtusowej zacytowała agencja informacyjna Interfax.

Urzędniczka wymieniła grupy obywateli, którzy będą podlegać obowiązkowemu szczepieniu. Będą to pracownicy oświaty, służby zdrowia, ochrony i usług socjalnych, usług komunalnych i energetycznych, handlu, salonów kosmetycznych i salonów SPA, gabinetów masażu, solariów, łaźni, saun, klubów fitness, basenów, usług publicznych, cateringu, transportu publicznego, muzeów, bibliotek i świetlic, teatrów, kin, sal koncertowych oraz wychowawcy prowadzący kolonie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Funtusowa zapowiedział też, że jej służba rozpocznie regularne kontrole w przedsiębiorstwach czy ich pracownicy przestrzegają przepisów przeciwepidemicznych w tym czy noszą na twarzach maski, przestrzegają dystansu społecznego i czy w pomieszczeniach są prowadzone działania dezynfekcyjne.

„Mamy niskie wskaźniki szczepień, 700-800 osób dziennie. Zaszczepiono 34 proc. planu – 72 tys. osób otrzymało dwa szczepienia. Pokrycie dorosłej populacji wynosi 18,9 proc., a potrzebujemy 60 proc. do 1 września. Dlaczego do 1 września? Bo 1 września zaczyna się sezon szczepień przeciw grypie.” – powiedziała Funtusowa.

Jak podała agencja Interfax, obwód sachaliński stał się czwartym regionem Rosji, który wprowadził obowiązkowe szczepienie przeciwko koronawirusowi dla określonych kategorii mieszkańców. Dotychczas wprowadziły je Moskwa, obwód moskiewski oraz obwód kemerowski.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Rosja znalazła się w obliczu takiego wzrostu zakażeń wirusem SARS CoV-2, że można go nazwać kolejną falą pandemii w tym państwie. W ostatnich dniach odnotowuje się dobowe wskaźniki zarażeń porównywalne z tymi z lutego. Taka sytuacja skłania niektóre regiony Rosji do przywracania kolejnych obostrzeń.

Mimo, że Rosja była pierwszym państwem, które ogłosiło opracowanie szczepionki przeciwko wirusowi SARS CoV-2 i państwo to jest obecnie jednym z niewielu globalnych producentów szczepionek, które eksportuje na cały świat, wskaźnik wyszczepienia populacji pozostaje w nim stosunkowo niski.

interfax.ru/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz