Szpital Uniwersytecki w Marburgu powiększył swoje specjalistyczne ambulatorium dla pacjentów cierpiących na zespół postcovidowy o przychodnię “post-vac” – informuje Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Będzie przeznaczona do leczenia siedmiu tys. osób, które skarżą się na “upośledzenia zdrowia” po szczepieniu. “Temat był wyciszany zbyt długo” – podkreśla kierownik placówki.

Placówka dla osób, które uważają, że doznały długotrwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku szczepienia przeciwko koronawirusowi, jest przepełniony pacjentami – podał FAZ w poniedziałek. “Obecnie na liście oczekujących jest 7 tys. osób” – wskazuje kierownik przychodni prof. Bernhard Schieffer.

“Każdego dnia otrzymujemy setki zapytań o syndrom poszczepienny” – dodaje. “Ile podejrzanych przypadków z nich ostatecznie jest prawdziwych, nie można stwierdzić przy pierwszym kontakcie” – zaznacza. Dopiero indywidualne badanie może rozstrzygnąć stopień związku choroby ze szczepionką.

Kierownik placówki definiuje syndrom “post-vac” jako “długi Covid po szczepieniu”. Pacjenci, którzy zgłaszają się do przychodni w Marburgu, skarżą się na zmęczenie, uszkodzenia neurologiczne i problemy z sercem. Jak podkreśla, w tym przypadku syndrom “post-vac” nie został naukowo zdefiniowany.

Prof. Schieffer uważa, że należy słuchać ludzi, którzy mają takie podejrzenia. “Trzeba o tym spokojnie porozmawiać. (…) Temat był wyciszany zbyt długo” – dodaje.

Zobacz także: Raport NIK o szpitalach w pandemii. Znacznie mniej hospitalizacji, tysiące “nadmiarowych” zgonów, miliony na dodatki covidowe

Jeśli ambulatorium zaakceptuje przyjęcie pacjenta z podejrzeniem dotyczącym poszczepiennego upośledzenia zdrowia, lekarze sprawdzają, czy rzeczywiście istnieje związek przyczynowy. Ważne jest również rozróżnienie, czy pacjent jest tylko zaszczepiony, czy był też zakażony.

Według Schieffera stosuje się do tego tak zwany test białka nukleokapsydu, który może rozróżnić przeciwciała przeciwko wirusowi i przeciwciała przeciwko białku szczytowemu szczepionki.

Zobacz także: Prokuratura UE wszczyna dochodzenie w sprawie zakupu szczepionek na Covid-19

faz.net / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply