Przywódcy państw członkowskich UE podczas nieformalnego wirtualnego szczytu zgodzili się co do potrzeby wprowadzenia cyfrowych świadectw szczepień, które będą umożliwiać międzynarodowe podróże.

Jak podaje agencja Reutera, zamiar wprowadzenia “paszportów” szczepień ogłosiła w czwartek po szczycie kanclerz Niemiec Angela Merkel. Dzięki takim dokumentom osoby zaszczepione oraz osoby, które wyzdrowiały po COVID-19, mogłyby swobodnie poruszać się po UE lub nawet poza jej granicami.

„Wszyscy zgodzili się, że potrzebujemy cyfrowego świadectwa szczepień” – powiedziała Merkel na konferencji prasowej. Według niej prawdopodobnie będą one dostępne przed latem tego roku. Merkel mówiła, że Komisja Europejska potrzebowałaby około trzech miesięcy na stworzenie technicznej podstawy dla takich dokumentów.

Według Deutsche Welle do wprowadzenia wspólnego unijnego świadectwa szczepienia wzywały zależne od turystyki kraje południa Europy takie jak Grecja i Hiszpania. Kanclerz Austrii Sebastian Kurz poparł ten pomysł w wypowiedzi dla Bilda. Kurz powiedział, że umożliwi to wznowienie swobodnego podróżowania po Europie i pomoże „zabezpieczyć i chronić” sektory najbardziej dotknięte obostrzeniami, takie jak sztuka, sport i gastronomia. Idea “paszportów” dla zaszczepionych ma też poparcie Manfreda Webera, przywódcy frakcji Europejskiej Partii Ludowej w PE.

DW wskazuje, że część krajów, m.in. Francja i Niemcy, podchodziły do tej pory ostrożnie do pomysłu covidowych “paszportów”, ponieważ stworzyłoby to de facto obowiązek szczepień i mogłoby okazać się dyskryminujące.

CZYTAJ TAKŻE: Węgry szykują specjalne “paszporty” dla zaszczepionych na COVID-19

Kresy.pl / reuters.com / dw.com

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply