Węgry są jednym ze światowych liderów w opracowaniu “paszportu COVID-19” – napisał w środę portal Daily News Hungary powołując się na węgierski dziennik Magyar Nemzet.

Jak powiedział Magyar Nemzet Bállint Szabó, zastępca dyrektora generalnego OKFŐ, nowej instytucji odpowiedzialnej za monitorowanie funkcjonowania węgierskiego systemu opieki zdrowotnej, węgierskie organy rządowe tworzą system aplikacji mobilnej, dzięki któremu wszyscy obywatele Węgier będą mogli udowodnić, że otrzymali już szczepionkę, względnie nabyli odporność poprzez przejście COVID-19.

System ma składać się z dwóch aplikacji. Jedna z nich będzie tzw. paszportem COVID-19, a druga aplikacją monitorującą. Aplikacja będzie znała dane, które znajdują się w krajowym elektronicznym systemie zdrowia, choć, jak zapewnia Szabó, władze nie będą miały dostępu do innych dokumentów medycznych obywateli.

System będzie identyfikował obywatela na podstawie jego numeru ubezpieczenia. Jeśli zostanie on zatwierdzony, będzie wydawał odpowiedni “certyfikat COVID-19”, sprawdzając wyniki testów na koronawirusa, historię szczepień i inną odpowiednią dokumentację medyczną. Wyniki pojawią się jako kod QR zawierający kod czasowy i podpis elektroniczny.

Jak twierdzi Bállint Szabó dzięki nowemu systemowi przed tymi, którzy już przeszli chorobę lub zostali zaszczepieni, otworzy się “kilka możliwości”. Z jego słów wynika, że może chodzić m.in. o możliwość pójścia do kina, do fryzjera, na koncert, czy podróżowania samolotem.

Twórcy “paszportu COVID-19” przewidują, że będzie można z niego korzystać nie tylko na Węgrzech, ale także za granicą.

CZYTAJ TAKŻE: Węgry: Koronakryzys: Rząd przedłuży moratorium na spłatę kredytów oraz zmniejszy lokalne podatki

Kresy.pl / dailynewshungary.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply