Do lipca 2021 roku rząd Węgier przedłuży moratorium na spłatę kredytów zaciągniętych przez przedsiębiorstwa oraz gospodarstwa domowe – oświadczył w sobotę premier Viktor Orban. Podkreślił, że zmniejszeniu ulegnie także lokalny podatek dla małych i średnich firm.

Orban poinformował także na Facebooku, że od początku stycznia o połowę zmniejszony zostanie lokalny podatek od małych i średnich firm – przekazał Orban na Facebooku. Węgierski premier zaznaczył, że te decyzje mają na celu złagodzenie skutków koronakryzysu i pomoc w utrzymaniu miejsc pracy – podaje agencja „Reuters”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Rodziny z dziećmi lub spodziewające się dziecka będą mogły skorzystać z preferencyjnej pożyczki i bezzwrotnych dotacji na remont domów” – zaznaczył węgierski premier.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Agencja „Reuters” zauważa, że obniżka podatków uderzy we władze lokalne. Jest to spowodowane faktem, że ta danina jest dla nich istotnym źródłem przychodów. Orban zaznaczył, że rządową pomoc otrzymają miasta poniżej 25 tys. mieszkańców. Ewentualne wsparcie dla większych ośrodków będzie rozpatrywane indywidulanie.

PAP przypomina, że prognozy węgierskiego rządu wskazują, że w 2020 roku z powodu pandemii Covid-19 PKB tego kraju zmniejszy się o ok. 6 proc.

Premier Orban zapowiedział także, że rząd pokryje w grudniu i styczniu dwie trzecie kosztów płacowych przedsiębiorstw z branży turystycznej, hotelarskiej, restauracyjnej i transportowej, które były zmuszone do zawieszenia działalności ze względu na obostrzenia sanitarne.

Viktor Orban poinformował także o planie preferencyjnych kredytów dla rodzin z dziećmi i dotacjach, które zostaną przeznaczone na remont ich mieszkań.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Szef MSZ Węgier: Pozbawienie przez Ukrainę Węgrów ich praw jest nie do zaakceptowania

„Podjęliśmy te decyzję i mamy nadzieję, że uda nam się ocalić kilkaset tysięcy miejsc pracy” – dodał premier Węgier.

Orban spodziewa się, że Węgry wiosną 2021 roku wyjdą z pandemii. Szczepienia przeciwko Covid-19 rozpoczną się w tym kraju 27 lub 28 grudnia.

reuters.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz