„Aborcja to nie jest temat na referendum, byłoby poddane straszliwej presji politycznej. Nie zgadzam się w tej sprawie z wicepremierem Jarosławem Gowinem” – oświadczył w sobotę ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes Fundacji im. Brata Alberta.

Ks. Isakowicz-Zaleski odniósł się na antenie RMF FM do słów wicepremiera Jarosława Gowina, który stwierdził, że „jedyną drogą” w sprawie aborcji może okazać się referendum. „Nie zgadzam się z panem Jarosławem Gowinem. Moim zdaniem referendum będzie poddane straszliwej presji politycznej. To nie jest temat na referendum, dlatego że troska o życie człowieka jest zapisana w konstytucji” – powiedział Isakowicz-Zaleski, cytowany przez Polską Agencję Prasową (PAP).

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1836.62 PLN    (8.34%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jego zdaniem poddawanie tej kwestii pod głosowanie byłoby „wielką kampanią polityczną, na której politycy różnych opcji będą próbowali ugrać swoje sprawy”.

„O ile jestem przeciwnikiem karania kobiet za dopuszczenie się aborcji, tak uważam, że powinna być ogromna akcja edukacyjna. Nie tylko zakaz, ale także wskazanie drogi, co należy zrobić w tej sytuacji” – dodał duchowny.

Wicepremier i lider Porozumienia Jarosław Gowin oświadczył w opublikowanym w piątek wywiadzie dla portalu Gazeta.pl: „Jeszcze tydzień temu bym tego nie powiedział, ale teraz już tak. Po tym, gdy naruszono tzw. kompromis aborcyjny z 1993 roku, którego byłem i jestem zwolennikiem, być może nie ma już innej drogi, jak tylko referendum. Należałoby dobrze przemyśleć pytania i wówczas oddać głos Polakom”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że pod koniec października Trybunał Konstytucyjny obradujący w pełnym składzie uznał za niezgodne z konstytucją przepisy dopuszczające tzw. aborcję eugeniczną.

Zgodnie z wyrokiem, od którego zdania odrębne złożyli sędziowie Piotr Pszczółkowski i Leon Kieres, niezgodny z konstytucją jest artykuł ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, który dopuszczał aborcję w wypadku podejrzenia ciężkiego uszkodzenia lub nieuleczalnej choroby nienarodzonego dziecka.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wyrok Trybunału wywołał protesty środowisk proaborcyjnych, w czasie których doszło do wielu aktów profanacji i dewastacji w świątyniach.

Czytaj także: Kolejne dewastacje w kościołach: okradziono skarbony, opróżniono koperty z wypominkami za zmarłych, pomazano mury

Zobacz także: „Wypier…ać”, „Jeb… PiS”, „Precz z Kościołem” – kolejne protesty przeciwko decyzji TK ws. aborcji eugenicznej [+VIDEO/+FOTO]

pap / gazeta.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz