Na czwartkowym posiedzeniu Trybunał Konstytucyjny obradujący w pełnym składzie uznał za niezgodne z konstytucją przepisy dopuszczające tzw. aborcję eugeniczną – podaje Polsat News.

Zgodnie z wyrokiem, od którego zdania odrębne złożyli sędziowie Piotr Pszczółkowski i Leon Kieres, niezgodny z konstytucją jest artykuł ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, który dopuszczał aborcję w wypadku stwierdzenia ciężkiego uszkodzenia lub nieuleczalnej choroby nienarodzonego dziecka.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Jak pisze RMF FM, oznacza to w praktyce, że aborcja będzie w Polsce dopuszczalna jedynie wówczas, jeśli ciąża jest wynikiem przestępstwa, bądź gdy zagraża życiu i zdrowiu matki.

Trybunał Konstytucyjny zajął się oceną przepisów dopuszczających aborcję na wniosek 119 posłów PiS, PSL-Kukiz’15 i Konfederacji złożony w 2019 roku. Wnioskodawcy zaskarżyli przepis stanowiący, że aborcja jest dozwolona, gdy istnieją przesłanki medyczne wskazujące na prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu bądź nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, a także przepis precyzujący, że przerwanie ciąży w takich przypadkach jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza łonem matki.

Przedstawiciel wnioskodawców poseł PiS Bartłomiej Wróblewski podczas wysłuchania argumentował, że zaskarżone przepisy stanowią dyskryminację z powodu stanu zdrowia. Parlamentarzysta podkreślał, że o aborcji może przesądzać samo podejrzenie wady płodu a nie jej fakt. TK wysłuchał także drugiego reprezentanta wnioskodawców, posła PiS Piotra Uścińskiego oraz reprezentantów Sejmu i Prokuratora Generalnego – obie te instytucje w swoich stanowiskach wsparły wnioskodawców. „TK konsekwentnie stoi na stanowisku, że konstytucja chroni życie każdego człowieka, także i w fazie prenatalnej” – mówił reprezentujący Prokuratora Generalnego prok. Robert Hernand.

„Wielkie zwycięstwo” – skomentował na Twitterze dzisiejszy wyrok TK Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu Ordo Iuris, który również złożył w TK stanowisko popierające wniosek posłów. „Wysoko podnosimy sztandar praw człowieka” – dodawał Kwaśniewski.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Słowacja: jednego głosu zabrakło do ograniczenia dostępności aborcji

Kresy.pl / polsatnews.pl / pap.pl / rmf24.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz