We wtorek w słowackim parlamencie przewagą jednego głosu odrzucono projekt ograniczający dostępność aborcji.

Jak podaje agencja Reutera, wniosek konserwatywnych parlamentarzystów został odrzucony stosunkiem głosów 59 do 58. Zgodnie z nim aborcja wciąż byłaby dozwolona do 12 tygodnia ciąży, ale podwojony byłby czas oczekiwania na nią do 96 godzin. Ponadto kobiety musiałyby zadeklarować przyczynę decyzji o aborcji, a kliniki aborcyjne nie mogłyby reklamować swoich usług.

„Nasza propozycja pomocy kobietom w ciąży nie została zrealizowana. Żałuję, że moi koledzy w tej trudnej sytuacji ekonomicznej nie wsparli najbardziej potrzebujących – kobiet w ciąży i dzieci” – napisała na swoim profilu na Facebooku główna autorka ustawy, posłanka rządzącej partii OLANO Anna Záborská. Parlamentarzystka zapowiedziała ponowne przedłożenie projektu za sześć miesięcy.

Jak twierdzi Reuters, propozycja nowelizacji „wzbudziła zaniepokojenie nie tylko na Słowacji, ale także (…) w Polsce”. Chodzi o kobiety, które w ramach „turystyki aborcyjnej” korzystają ze słowackich klinik aborcyjnych oraz zwolenników tzw. prawa do aborcji.

Zwolennicy projektu nowelizacji, głównie z chrześcijańskiej frakcji w rządzącej partii OLANO, przekonywali, że pomoże ona kobietom w podejmowaniu świadomych decyzji i zapewni wsparcie finansowe we wcześniejszym okresie ciąży.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Parlament Słowacji odrzucił genderową Konwencję Stambulską

Kresy.pl / reuters.com
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz