Rada Narodowa (słowacki parlament) odrzuciła we wtorek Konwencję Stambulską, która pod pozorem obrony kobiet przed przemocą promuje ideologię gender na poziomie międzynarodowym.

Za odrzuceniem dokumentu zagłosowało 96 ze 113 deputowanych biorących udział w głosowaniu. Inicjatorami głosowania byli parlamentarzyści współrządzącej Słowackiej Partii Narodowej (SNS), których poparli ich koalicjanci z partii SMER-SD a także opozycyjna Partia Ludowa Nasza Słowacja.

Deputowani wezwali również liberalną prezydent Zuzanę Čaputovą do poinformowania Rady Europy, że Słowacja wychodzi z traktatu. Čaputovą zapowiedziała, że uszanuje wolę parlamentu.

Jak podaje portal Polonia Christiana, Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, zwana potocznie Konwencją Stambulską lub konwencją przemocową, pod płaszczykiem zwalczania przemocy wobec kobiet, promuje ideologię gender. Konwencja wprowadza rozgraniczenie pomiędzy płcią biologiczną (sex) a płcią społeczno-kulturową (gender) jako pierwszy dokument tej rangi. Wskazuje też tradycyjną rodzinę i religię jako czynniki sprzyjające przemocy domowej. Słowaccy przeciwnicy konwencji twierdzili też, że niektóre jej przepisy były sprzeczne z konstytucją Słowacji, ponieważ definiuje ona małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety.

Konwencja Stambulska została przyjęta w 2011 roku przez Radę Europy. Od tamtej pory podpisało ją 35 państw, w tym Słowacja i Polska. Słowacja jednak jej nie ratyfikowała, w przeciwieństwie do Polski, w której w 2015 roku zrobił to prezydent Bronisław Komorowski. Jak pisze PCh24.pl, na Konwencję Stambulską powoływał się Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar broniąc “Tęczowych Piątków” w szkołach.

Głosowanie nad odrzuceniem konwencji odbyło się na specjalnej sesji parlamentu zwołanej cztery dni przed wyborami parlamentarnymi na Słowacji.

Po decyzji słowackiego parlamentu Polska pozostała jedynym państwem Grupy Wyszehradzkiej, w którym Konwencja Stambulska obowiązuje.

CZYTAJ TAKŻE: Słowacki parlament odrzucił pakt ONZ o migracji

Kresy.pl / pch24.pl / AP

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply