Premier Ukrainy Ołeksij Honczaruk zapowiedział zwalczenie wyłudzania i nie płacenia VAT w swoim państwie jeszcze przed końcem bieżącego roku.

O swoich planach ukraiński premier napisał na własnym kanale na serwisie Telegram – „Likwidacja szarego rynku VAT pozwoli państwu zaoszczędzić 1-2 miliardy hrywien co miesiąc. Niemal codziennie rejestrujemy przypadki, gdy ktoś w terenie próbuje się wzbogacić poprzez transakcje”. Jak napisał, wyłudzeniom i unikaniu płacenia VAT może zapobiec nowy system rejestracji faktur uruchomiony w czwartek przez Państwową Służbę Podatkową Ukrainy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Ci, którzy nie płacą podatków będą napotykać sprzeciw ze strony państwa. Nie będzie im się wygodnie pracować. Cała „szara strefa” na naszych rynkach przed końcem tego roku powinna odejść do historii” – zadeklarował Honczaruk, którego wpis cytuje agencja informacyjna UNIAN.

Jak pokazały wyniki z grudnia władze Ukrainy mają poważne problemy z realizacją wpływów zaplanowanych w ustawie budżetowej. Do listopada wpływy te były za niskie o 8,6 proc. w porównaniu do zaplanowanego poziomu, sięgając tylko 88,831 mld hrywien. Wiązało się to z aprecjacją ukraińskiej waluty – hrywny ale też właśnie niewydolnością systemu podatkowego, w tym masowymi wyłudzeniami.

W dodatku według Państwowej Służby Ukrainy ds. Pracy kilka milionów Ukraińców pracuje „na czarno” bez formalnego zawiązania stosunku pracy, przez co nie jest ona opodatkowana.

unian.net/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz