Dane z listopada wskazują, że wpływy do budżetu Ukrainy zostały zrealizowane wyraźnie poniżej poziomu zaplanowanego w ustawie budżetowej.

Budżet państwowy Ukrainy według danych z listopada odnotował wpływy na poziomie 88,831 mld hrywien, jak podała w poniedziałek agencja informacyjna UNIAN. Oznacza to, że pozyskane środki są o 8,338 niższe niż zapisano w ustawie budżetowej. Proporcjonalnie wpływy są za niskie o 8,6 proc. w porównaniu do zaplanowanego poziomu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według danych ukraińskiej służby skarbowej wpływy budżetowe są niższe także w porównaniu do zeszłego roku. W listopadzie 2018 r. środki zebrane do budżetu były 0 7,018 miliardów hrywien czyli o 7,3 proc. większe.

Plan wykonania budżetu nie jest ściśle realizowany mimo tego, że 31 października Rada Najwyższa znowelizowała ustawę budżetową obniżając zakładany w niej poziom wpływów 0 20 mld hrywien. Konieczność takiego posunięcia tłumaczono spadkiem wartości ceł importowych i opłat podatku VAT od importowanych towarów związanych z umocnieniem się hrywny wobec innych walut.

Jak podaje UNIAN rząd chce sobie zrekompensować zmniejszenie wpływów budżetowych poprzez redukcję budżetowych wydatków. Ukraina będzie mniej wydawać na obsługę swojego zadłużenia.

Deficyt założony w tegorocznym budżecie Ukrainy to 89,989 miliardów hrywien.

Czytaj także: Ukraiński minister zarzucił Polsce „gospodarcze ludobójstwo”

unian.net/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz