Holding rosyjskiej firmy Rostec zajmujący się bronią precyzyjną zaprezentował na targach IDEX-2021 najnowszy lekki pływający niszczyciel czołgów SPTP Sprut-SDM1 – przekazała w poniedziałek firma.

Jak poinformowała w poniedziałek firma Rostec, należący do niej holding zajmujący się bronią precyzyjną pokazał na targach IDEX-2021 w Abu Zabi w ZEA najnowszy lekki pływający niszczyciel czołgów SPTP Sprut-SDM1.

Sprut-SDM1 jest wyposażony w armatę 2A75 kal. 125 mm i pod względem siły ognia odpowiada czołgowi T-90MS. Kompleks uzbrojenia przewiduje zastosowanie nowoczesnych pocisków przeciwpancernych, kumulacyjnych, pocisków odłamkowo-burzących, a także amunicji ze zdalnym odpalaniem. Docelowy zasięg zniszczenia wynosi do 5 km.

Zobacz też: Nowa wersja pływających niszczycieli czołgów Sprut dla rosyjskich wojsk powietrznodesantowych [+VIDEO]

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1211.62 PLN    (5.5%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Lekki pływający SPTP Sprut-SDM1 jest dziś jedynym na świecie przykładem nowoczesnego czołgu lekkiego. Ten wyjątkowy pojazd bojowy posiada nie tylko nowoczesne parametry taktyczne i techniczne w zakresie bezpieczeństwa, manewrowości, siły ognia, ale jest także atrakcyjny cenowo” – powiedział dyrektor wykonawczy dewelopera i producenta PJSC Petr Tyukow.

Pojazd bojowy jest wyposażony w system kontroli informacji. Najnowszy kompleks komunikacyjny z modulacją częstotliwości i technicznym maskowaniem transmisji zapewnia integrację z systemami sterowania, w tym zautomatyzowanymi.

Podwozie pojazdu bojowego wyposażone jest w wysoce wydajne niezależne zawieszenie hydropneumatyczne ze zmiennym prześwitem. Wszystko to zapewnia rozwiązywanie skomplikowanych zadań taktycznych, w szczególności rozpoznanie, akcje w ramach rajdowych lub wysuniętych oddziałów, obronę manewrową, przepływanie przeszkód wodnych, operacje desantowe, działania na zalesionych bagnach, terenach górskich, kontrolę nad terytorium w operacjach na rzecz utrzymania pokoju oraz w wewnętrznych konfliktach zbrojnych.

Zobacz też: W Rosji ruszają próby „latającego działa samobieżnego” Lotos [+VIDEO]

Pod względem zespołów i części podwozia, a także przedziału silnikowo-transmisyjnego, Sprut-SDM1 SPTP jest zunifikowany z bojowym wozem piechoty BMP-3 oraz z powietrznym wozem bojowym BMD-4M. Wielopaliwowy silnik wysokoprężny UTD-29 o mocy 500 koni mechanicznych rozwija moc potrzebną do poruszania 18-tonowego wozu bojowego z trzyosobową załogą przy prędkościach do 70 km/h na lądzie i do 10 km/h w wodzie.

Zobacz też: RIA Novosti: W 2023 roku samobieżny system artyleryjski Sprut-SDM1 znajdzie się na wyposażeniu rosyjskich sił powietrzno-desantowych

Kresy.pl/Rostec

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz