W Rosji ruszają próby „latającego działa samobieżnego” Lotos [+VIDEO]

Samobieżne działo kal. 120 mm 2S42„Lotos” przeznaczone dla rosyjskich wojsk powietrznodesantowych, przechodzi już próby zdawczo-odbiorcze.

Na początku sierpnia „Rossijskaja Gazieta” i agencja RIA poinformowały, że samobieżne działo kal. 120 mm 2S42„Lotos”, stworzone specjalnie na potrzeby rosyjskich wojsk powietrznodesantowych, weszło w fazę prób zdawczo-odbiorczych.

Jak podano, pojazd testowy przejechał podczas prób 80 kilometrów i wykonał 14 strzałów. Według źródła agencji RIA Novosti w rosyjskiej zbrojeniówce, pozostało jeszcze do wykonania 7 punktów z 56-punktowej listy zadań do wykonania w ramach testów. Działo ma jeszcze przejść próby systemów nawigacyjnych i ważenie kontrolne dla ustalenia masy bojowej.

Rosyjskie media przypominają, że działo samobieżne 2S42 Lotos opracowano jako następcę podchodzących z czasów radzieckich dział 2S9 Nona w wojskach powietrznodesantowych. W porównaniu z poprzednikiem, „Lotos” posiada dwa razy większy zapas amunicji, a sama broń nabrała uniwersalnego charakteru. Może służyć zarówno jako dział, haubica czy moździerz. Przedział bojowy w wieży w pełni zautomatyzowano. Działo może też wykorzystywać nowoczesną, zmodernizowaną rosyjską amunicję, w tym na przykład pociski naprowadzane laserowo Kitołow-2M. Dodatkowe uzbrojenie stanowi karabin maszynowy kal. 7,62 mm. Posiada też dodatkową ochronę przed kierowanymi pociskami przeciwpancernymi. Z uwagi na przeznaczenie dla wojsk powietrznodesantowych, „Lotos” może być desantowany z samolotów typu Il-76, w tym z pomocą spadochronów. Z tego względu broń ta określana jest mianem „latającego działa samobieżnego”.

Wcześniej strona rosyjska podawała, że zasięg działa systemu „Lotos” ma wynosić ponad 13 km, prędkość ponad 70 km/godz, a zasięg co najmniej 500 km. Masę szacuje się na około 18 ton. Prace nad prototypem rozpoczęto w październiku 2018 roku. Podwozie opracowano na bazie systemu BMD-4M, wozu bojowego piechoty przeznaczonego dla wojsk powietrznodesantowych, wykorzystywane też w działach szturmowych 2S25 Sprut-SD. W porównaniu z oryginałem, jest ono dłuższe i posiada z każdej strony po 7 kół zamiast 5.

Ostatnio pisaliśmy, że nowe wozy BMP-3, ze wzmocnionymi systemami ochrony przeciwpancernej i silnym laserem, trafią do jednostek rosyjskiego Południowego Okręgu Wojskowego. Łącznie rosyjskie wojska mają otrzymać prawie 170 takich pojazdów.

Przeczytaj: Zmodernizowane czołgi T-80 BWM dołączyły do rosyjskiego Zachodniego Okręgu Wojskowego

Przypomnijmy, że w środę rosyjski wiceminister obrony Aleksiej Kriworuczko powiedział, że rosyjskie wojska lądowe i siły powietrzne otrzymały w pierwszej połowie 2020 roku ponad 160 czołgów i innych pojazdów opancerzonych. „W sumie 57 nowych i 104 naprawionych pojazdów pancernych dostarczono do Armii i Sił Powietrznych” – poinformował wiceminister. Zaznaczył, że sprzęt wojskowy dostarczony żołnierzom obejmował bojowe wozy piechoty BMD-4M, bojowe wozy piechoty BMP-3 i BMP-2, a także czołgi T-72B i T-80.

Czytaj więcej: W pierwszej połowie 2020 roku rosyjskie wojsko otrzymało ponad 160 czołgów i pojazdów opancerzonych

ria.ru / rg.ru / thedrive.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply