W Rosji ruszają próby „latającego działa samobieżnego” Lotos [+VIDEO]

Samobieżne działo kal. 120 mm 2S42„Lotos” przeznaczone dla rosyjskich wojsk powietrznodesantowych, przechodzi już próby zdawczo-odbiorcze.

Na początku sierpnia „Rossijskaja Gazieta” i agencja RIA poinformowały, że samobieżne działo kal. 120 mm 2S42„Lotos”, stworzone specjalnie na potrzeby rosyjskich wojsk powietrznodesantowych, weszło w fazę prób zdawczo-odbiorczych.

Jak podano, pojazd testowy przejechał podczas prób 80 kilometrów i wykonał 14 strzałów. Według źródła agencji RIA Novosti w rosyjskiej zbrojeniówce, pozostało jeszcze do wykonania 7 punktów z 56-punktowej listy zadań do wykonania w ramach testów. Działo ma jeszcze przejść próby systemów nawigacyjnych i ważenie kontrolne dla ustalenia masy bojowej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Rosyjskie media przypominają, że działo samobieżne 2S42 Lotos opracowano jako następcę podchodzących z czasów radzieckich dział 2S9 Nona w wojskach powietrznodesantowych. W porównaniu z poprzednikiem, „Lotos” posiada dwa razy większy zapas amunicji, a sama broń nabrała uniwersalnego charakteru. Może służyć zarówno jako dział, haubica czy moździerz. Przedział bojowy w wieży w pełni zautomatyzowano. Działo może też wykorzystywać nowoczesną, zmodernizowaną rosyjską amunicję, w tym na przykład pociski naprowadzane laserowo Kitołow-2M. Dodatkowe uzbrojenie stanowi karabin maszynowy kal. 7,62 mm. Posiada też dodatkową ochronę przed kierowanymi pociskami przeciwpancernymi. Z uwagi na przeznaczenie dla wojsk powietrznodesantowych, „Lotos” może być desantowany z samolotów typu Il-76, w tym z pomocą spadochronów. Z tego względu broń ta określana jest mianem „latającego działa samobieżnego”.

Wcześniej strona rosyjska podawała, że zasięg działa systemu „Lotos” ma wynosić ponad 13 km, prędkość ponad 70 km/godz, a zasięg co najmniej 500 km. Masę szacuje się na około 18 ton. Prace nad prototypem rozpoczęto w październiku 2018 roku. Podwozie opracowano na bazie systemu BMD-4M, wozu bojowego piechoty przeznaczonego dla wojsk powietrznodesantowych, wykorzystywane też w działach szturmowych 2S25 Sprut-SD. W porównaniu z oryginałem, jest ono dłuższe i posiada z każdej strony po 7 kół zamiast 5.

Ostatnio pisaliśmy, że nowe wozy BMP-3, ze wzmocnionymi systemami ochrony przeciwpancernej i silnym laserem, trafią do jednostek rosyjskiego Południowego Okręgu Wojskowego. Łącznie rosyjskie wojska mają otrzymać prawie 170 takich pojazdów.

Przeczytaj: Zmodernizowane czołgi T-80 BWM dołączyły do rosyjskiego Zachodniego Okręgu Wojskowego

Przypomnijmy, że w środę rosyjski wiceminister obrony Aleksiej Kriworuczko powiedział, że rosyjskie wojska lądowe i siły powietrzne otrzymały w pierwszej połowie 2020 roku ponad 160 czołgów i innych pojazdów opancerzonych. „W sumie 57 nowych i 104 naprawionych pojazdów pancernych dostarczono do Armii i Sił Powietrznych” – poinformował wiceminister. Zaznaczył, że sprzęt wojskowy dostarczony żołnierzom obejmował bojowe wozy piechoty BMD-4M, bojowe wozy piechoty BMP-3 i BMP-2, a także czołgi T-72B i T-80.

Czytaj więcej: W pierwszej połowie 2020 roku rosyjskie wojsko otrzymało ponad 160 czołgów i pojazdów opancerzonych

ria.ru / rg.ru / thedrive.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz