Brytyjska gazeta podała godzinę inwazji Rosji na Ukrainę

Rosja może zaatakować Ukrainę w środę o godzinie 1 w nocy czasu londyńskiego – twierdzi brytyjska gazeta The Sun powołując się na źródła wywiadowcze.

The Sun napisał we wtorek, powołując się na bliżej nieokreślone źródło w amerykańskim wywiadzie, że najbardziej prawdopodobną godziną rosyjskiego ataku na Ukrainę jest godzina 1 czasu londyńskiego w nocy z wtorku na środę. W Polsce będzie wówczas godzina 2.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3956.49 PLN    (17.98%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Uważa się, że zanim rosyjskie czołgi naruszą granicę Ukrainy, na ukraińskie wojsko oraz rządowe centra dowodzenia i kontroli spadnie grad ataków z powietrza.

Brytyjska gazeta odnotowała dzisiejsze oświadczenie władz Rosji o tym, że około 10 tys. rosyjskich żołnierzy powraca do koszar po ćwiczeniach wojskowych na Białorusi, ale jednocześnie wskazała, że w dalszym ciągu około 130 tys. żołnierzy pozostaje w pobliżu granic Ukrainy. Wraz z około 40 tysiącami wojskowych na Białorusi i około 30 tysiącami żołnierzy separatystycznych republik w Donbasie mają oni tworzyć 200-tysięczną siłę, która może wtargnąć na Ukrainę.

PRZECZYTAJ: Rosjanie wycofują wojska? Stoltenberg: Wręcz przeciwnie

Wysoko postawione źródła The Sun twierdzą, że atak Rosji nastąpi „prawie na pewno w wielu punktach” na południowej, wschodniej i północnej granicy Ukrainy.

Jak pisaliśmy, w piątek serwis Politico napisał, powołując się na źródła w administracji USA, a także we władzach dwóch innych państw, że amerykański wywiad uważa, iż rosyjska inwazja na Ukrainę może rozpocząć się 16 lutego br.

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA, Jake Sullivan uważa, że Rosja może zaatakować Ukrainę w każdym momencie i amerykańscy obywatele powinni jak najszybciej wyjechać. Jego zdaniem inwazja może zacząć się od bombardowań i ataków rakietowych, po których Rosjanie szybko zajmą Kijów. Podkreślił, że Amerykanie, którzy zdecydują się pozostać na Ukrainie, nie mogą liczyć na wojskową ewakuację. Zaapelował do nich, by opuścili ten kraj w ciągu 48 godzin.

Ponadto, w piątek sekretarz stanu USA Antony Blinken wyraźnie sugerował, że Rosja może zaatakować Ukrainę jeszcze w trakcie zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie, a zatem Amerykanie powinni jak najszybciej wyjechać.

O tym, że Rosja może dokonać inwazji na Ukrainę „w każdej chwili” mówiła w poniedziałek minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss.

Rosja od dawna zaprzecza, że zamierza dokonać inwazji na Ukrainę, a doniesienia o jej rzekomych planach nazywa „bezpodstawną histerią”. Jednocześnie zapowiada nieokreślone działania „wojskowo-techniczne”, jeśli Zachód nie spełni jej postulatów odnośnie nowego ładu bezpieczeństwa w Europie.

Kresy.pl / thesun.co.uk

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz