Rozmieszczenie rosyjskich wojsk na Białorusi w ramach „sprawdzianu sił reagowania Państwa Związkowego” głęboko niepokoi państwa bałtyckie – oświadczyła premier Litwy Ingrida Szimonyte w piątek. Wypowiedź szefowej litewskiego rządu miała miejsce po spotkaniu w Rydze z premierami Łotwy i Estonii. Białoruskie MSZ oświadczyło z kolei, że „wymysły dotyczące ataku na Ukrainę z Białorusi są śmieszne”.

Rozmieszczenie rosyjskich sił na Białorusi na tak zwane ćwiczenia jest dla nas bardzo niepokojące, musimy być gotowi na reakcję na poziomie Unii Europejskiej – przekazała premier Ingrida Szimonyte, cytowana przez PAP.

„Musimy wysłać Rosji wiadomość, że cena za dalszą agresję będzie bardzo wysoka” – dodała.

Białoruskie MSZ oświadczyło z kolei, że „wymysły dotyczące ataku na Ukrainę z Białorusi są śmieszne”. „Wymysły o jakiejś inicjatywnej agresji wojskowej z terytorium Białorusi wobec Ukrainy są po prostu śmieszne” – miał przekazać szef MSZ Białorusi Uładzimir Makiej w rozmowie z przedstawicielką Departamentu Stanu. Strona amerykańska poinformowała o rozmowie w czwartek na Twitterze.

Do 9 lutego trwa pierwszy etap sprawdzianu sił szybkiego reagowania Państwa Związkowego Białorusi i Rosji. Drugi etap odbędzie się w dniach 10-20 lutego. Odbędą się wówczas rosyjsko-białoruskie manewry wojskowe. Moskwa deklaruje, że po ich zakończeniu siły rosyjskie wycofają się z Białorusi.

W czwartek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg skomentował wielką akcję przerzucania przez Rosję wojsk ze wschodu na Białoruś, w ramach nieplanowanej inspekcji sił reagowania Państwa Związkowego Białorusi i Rosji. Podkreślił, że w ostatnich dniach Rosja wysłała na Białoruś około 30 tys. żołnierzy i nowoczesną broń. „To największy przerzut wojsk do tego kraju od czasu zakończenia zimnej wojny” – zaznaczył.

Resort obrony Rosji podał w sobotę, że rosyjskie samoloty szturmowe Su-25SM zostały przerzucone na lotniska na Białorusi w ramach sprawdzianu gotowości wojsk Państwa Związkowego.

W czwartek Rosjanie wysłali na poligon w okolicach Brześcia na Białorusi, niedaleko granicy z Polską, swój system ziemia-powietrze S-400 Triumf, przerzucony ze Wschodniego Okręgu Wojskowego.

W drugiej połowie stycznia br. rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o rozmieszczeniu 12 myśliwców Su-35 na Białorusi w związku z ćwiczeniami, które odbędą się w pobliżu granic Polski, Litwy i Ukrainy.

Zobacz także: Rosyjskie i białoruskie myśliwce na polskiej granicy [+FOTO]

pap / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz