Ozdrowieńcy i osoby w pełni zaszczepione – wspomniane grupy będą mogły liczyć na wyłączenie spod części restrykcji pandemicznych, które obowiązują w Niemczech. Rząd wyraził we wtorek zgodę – poinformowała niemiecka minister sprawiedliwości Christine Lambrecht. Podkreśliła, że jest to pierwszy krok w przywracaniu praw obywateli. Planowane zmiany budzą jednak kontrowersje.

Zmiany, które zostały przyjęte przez rząd, muszą zostać jeszcze zaaprobowane przez obie izby parlamentu. Osoby, które zostały w pełni zaszczepione, lub te, które wyzdrowiały po przebyciu choroby Covid-19, już nie będą musiały mieć negatywnego wyniku testu, aby udać się na zakupy, do fryzjera lub na wycieczkę turystyczną – informuje agencja “Reuters”.

Nie będą także podlegały godzinie policyjnej. Będą mogły także odbywać bez ograniczeń prywatne spotkania. Będą jednak musiały cały czas nosić maseczki w miejscach publicznych i zachowywać dystans wobec innych osób.

Minister podkreśliła, że restrykcje muszą być łagodzone, gdy znikają przesłanki ich wprowadzenia. “Jeżeli ryzyko transmisji wirusa znacznie spada… musi to być wzięte pod uwagę i to zrobiliśmy” – zaznaczyła.

Łagodzenie restrykcji wobec osób zaszczepionych i ozdrowieńców budzi kontrowersje. Może to bowiem stwarzać problemy w sytuacji, gdy nie wszyscy mieli już szansę się zaszczepić. Wykonanie planu może okazać się również trudne dla władz lokalnych.

W ostatnim czasie w niemieckiej prasie pojawiło się wiele opinii sugerujących, że restrykcje związane z pandemią Covid-19 nie powinny obowiązywać osób zaszczepionych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że według sondażu, który został przeprowadzony w lutym 2021 roku, większość Niemców popiera wprowadzenie paszportów zdrowotnych, które uwolniłyby zaszczepionych od niektórych obostrzeń.

System luzowania obostrzeń wobec osób, które już zostały zaszczepione, został wprowadzony np. w Izraelu.

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply