Ozdrowieńcy i osoby w pełni zaszczepione – wspomniane grupy będą mogły liczyć na wyłączenie spod części restrykcji pandemicznych, które obowiązują w Niemczech. Rząd wyraził we wtorek zgodę – poinformowała niemiecka minister sprawiedliwości Christine Lambrecht. Podkreśliła, że jest to pierwszy krok w przywracaniu praw obywateli. Planowane zmiany budzą jednak kontrowersje.

Zmiany, które zostały przyjęte przez rząd, muszą zostać jeszcze zaaprobowane przez obie izby parlamentu. Osoby, które zostały w pełni zaszczepione, lub te, które wyzdrowiały po przebyciu choroby Covid-19, już nie będą musiały mieć negatywnego wyniku testu, aby udać się na zakupy, do fryzjera lub na wycieczkę turystyczną – informuje agencja „Reuters”.

Nie będą także podlegały godzinie policyjnej. Będą mogły także odbywać bez ograniczeń prywatne spotkania. Będą jednak musiały cały czas nosić maseczki w miejscach publicznych i zachowywać dystans wobec innych osób.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Minister podkreśliła, że restrykcje muszą być łagodzone, gdy znikają przesłanki ich wprowadzenia. „Jeżeli ryzyko transmisji wirusa znacznie spada… musi to być wzięte pod uwagę i to zrobiliśmy” – zaznaczyła.

Łagodzenie restrykcji wobec osób zaszczepionych i ozdrowieńców budzi kontrowersje. Może to bowiem stwarzać problemy w sytuacji, gdy nie wszyscy mieli już szansę się zaszczepić. Wykonanie planu może okazać się również trudne dla władz lokalnych.

W ostatnim czasie w niemieckiej prasie pojawiło się wiele opinii sugerujących, że restrykcje związane z pandemią Covid-19 nie powinny obowiązywać osób zaszczepionych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że według sondażu, który został przeprowadzony w lutym 2021 roku, większość Niemców popiera wprowadzenie paszportów zdrowotnych, które uwolniłyby zaszczepionych od niektórych obostrzeń.

System luzowania obostrzeń wobec osób, które już zostały zaszczepione, został wprowadzony np. w Izraelu.

reuters.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz