W niemieckiej prasie pojawiło się wiele opinii sugerujących, że restrykcje związane z pandemią Covid-19 nie powinny obowiązywać osób zaszczepionych – pisze „Deutsche Welle” we wtorek.

Nie może istnieć coś takiego jak sprawiedliwość negatywna, która działa zgodnie z mottem: czego nie wolno mi jeszcze robić i w czym nie mogę uczestniczyć, powinno być zakazane dla wszystkich innych – pisze „Frankfurter Rundschau” cytowany przez „Deutsche Welle”. Podobna opinia została wyrażona na łamach „Neue Osnabruecker Zeitung”. „Nie tylko zdrowie obywateli musi być konsekwentnie chronione, ale także ich wolność” – pisze dziennik. Zdaniem „Koelner Stadt-Anzeiger” nie istnieją przesłanki za tym, by osoby zaszczepione – nawet przy wysokich wskaźnikach zachorowalności – musiały przestrzegać np. godziny policyjnej.

„Ani uczniom szkół podstawowych, ani ich rodzicom w nadrobieniu związanych z koronawirusem zaległości w nauce nie pomoże, jeśli zaszczepiona babcia nie może spotkać się ze swoimi przyjaciółkami na kawę. A nastolatka, która wciąż nie może iść na imprezę, nic nie zyska, jeśli krzepki emeryt z sąsiedztwa nie będzie mógł pojechać na zaplanowane wakacje” – pisze „Frankfurter Rundschau”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Węgry: tłumy przed punktami szczepień po słowach Orbana [+VIDEO]

Niemieckie media zwracają uwagę, że skoro w przypadku osób zaszczepionych istnieje jedynie minimalne ryzyko zakażenia, powinny one móc prowadzić normalne życie.

„Wprawdzie problemem pozostaje fakt, że jeszcze nie wszyscy ludzie mogą się zaszczepić. Tak więc na razie mamy społeczeństwo z dwiema grupami: zaszczepionych i niezaszczepionych. Równe traktowanie – również będące prawem podstawowym – z pewnością wygląda inaczej. Ale problem ten zostanie wkrótce rozwiązany, koniec niedoboru szczepionek i ścisłych priorytetów jest bliski” – zwraca uwagę „Neue Osnabruecker Zeitung”.

Lokalny dziennik „Ludwigsburger Kreiszeitung” zwraca uwagę, że stara linia obrony utrzymywania restrykcji w przypadku osób zaszczepionych, polegająca na czekaniu aż każdy będzie miał okazję zaszczepienia się, będzie możliwa do utrzymania jedynie przez kilka tygodni.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że według sondażu, który został przeprowadzony w lutym 2021 roku, większość Niemców popiera wprowadzenie paszportów zdrowotnych, które uwolniłyby zaszczepionych od niektórych obostrzeń.

System luzowania obostrzeń wobec osób, które już zostały zaszczepione, został wprowadzony np. w Izraelu.

dw.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz