Europejska filia Amazona, Amazon EU SARL, mimo rekordowych przychodów ze sprzedaży w Europie, nie zapłaciła w ubiegłym roku ani centa podatku CIT – podał “The Guardian” we wtorek. Jej przychody ze sprzedaży w Europie wynosiły około 44 mld euro.

Brytyjski dziennik podaje, że spółka, za pośrednictwem której Amazon dokonuje sprzedaży na swoich serwisach w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Holandii, Polsce, Hiszpanii i Szwecji, wykazała w 2020 roku 1,2 mld euro straty. Mimo rekordowych przychodów ze sprzedaży, które wyniosły 44 mld (wzrost o 37 proc. w porównaniu do roku 2019), miała zanotować stratę.

Dodatkowo Amazon EU SARL otrzymał 56 mln euro ulgi podatkowej, z której będzie mógł korzystać w kolejnych latach, w przypadku wykazania zysku.

Zobacz także: Mimo apeli pracowników Amazon nie zamierza zamykać magazynów

Szef organizacji Fair Tax Foundation Paul Monaghan wyjaśnił w rozmowie z dziennikiem, że podatkowa strategia Amazona polega na rejestrowaniu przychodów ze sprzedaży w luksemburskiej spółce, przynoszącej na papierze ogromne straty, przez co nie musi płacić podatków za większość swoich zarobków. Straty są dodatkowo przesuwane na kolejne lata. Oznacza to, że może jeszcze przez długi czas formalnie wykazywać brak zysków i nie płacić podatków. Zwrócił uwagę, że pozwala to firmie na nieuczciwą kongruencję oraz zwiększanie dominacji na rynku.

“Przychody Amazona wzrosły gwałtownie podczas gdy nasze ulice handlowe zmgają się z trudnościami. Tymczasem Amazon nadal przesuwa swoje zyski do rajów podatkowych takich jak Luksemburg, by unikać płacenia swojej sprawiedliwej części podatków” – oświadczyła posłanka brytyjskiej opozycyjnej Partii Pracy Margaret Hodge.

“Te wielkie cyfrowe firmy korzystają z naszych usług publicznych i infrastruktury oraz wyedukowanej i zdrowej siły roboczej. Jednak w odróżnieniu od mniejszych firm i ciężko pracujących podatników, technologiczni giganci nie dokładają się do dóbr wspólnych” – dodała.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Reuters: Przez wiele lat Amazon omijał przepisy w Indiach

Hodge wezwała również rząd premiera Borisa Johnsona do poparcia inicjatywy prezydenta USA Joe Bidena, który zaproponował wprowadzenie globalnej minimalnej stawki podatku od dochodów wielkich korporacji. Prezydent USA chce również, by giganci cyfrowi płacili podatki od sprzedaży w państwach, w których działają (niezależnie od kraju, w którym jest zarejestrowana spółka).

Rzecznik Amazona odpowiada, że firma płaci podatki w każdym kraju, w którym funkcjonuje.

theguardian.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply