Ismail Demir, dyrektor rządowej agencji Savunma Sanayii Başkanlığı (Dyrekcja Przemysłu Obronnego) oświadczył w ubiegłym tygodniu, że turecki rząd potraktuje priorytetowo produkcję swojego rodzimego myśliwca TF-X, tym bardziej, że przemysł obronny Turcji poniesie stratę około 1,4 miliarda dolarów z powodu wykluczenia kraju z programu F-35.

Stany Zjednoczone zdecydowały się wykluczyć Turcję z międzynarodowego programu F-35. Nastąpiło to w odpowiedzi na decyzję Ankary o zakupie i rozmieszczeniu rosyjskich systemów S-400. Prezes Turkish Aerospace Industries (TAI) Temel Kotil oświadczył w czasie telewizyjnego wywiadu z 27 kwietnia br., że „turecki rząd przeznaczył dodatkowe 1,3 miliarda dolarów na pierwszą fazę programu TF-X” – podaje „Defense News”. Podkreślił, że nad programem pracuje aktualnie około 6000 inżynierów.

Dodał, że jego firma wkrótce zbuduje pierwszy hangar dla TF-X, a także stworzy tunel aerodynamiczny do testowania myśliwca.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Turecki TF-X to projekt myśliwca 5. generacji opracowany przez turecki koncern TAI. W założeniu ma zastąpić produkowane w USA myśliwce F-16. W 2019 roku ówczesny minister obrony Turcji, Nurettin Canikli powiedział, że choć w projekt zaangażowane są inne kraje, w tym Wielka Brytania, to Turcja opracowała projekt tak, żeby ostatecznie nie być zależnym od żadnego kraju czy zagranicznego dostawcy.

Zobacz także: Tass: Turcja testowała kupione od Rosji systemy obrony powietrznej S-400 na swoich myśliwcach F-16

Przypomnijmy, że w lutym bieżącego roku portal „Defense News” poinformował, że wykluczenie Turcji z programu Joint Strike Fighter i opóźnienia w pracach nad własnym myśliwcem 5. generacji zmuszają Turków do modernizacji części swoich F-16, by przedłużyć im okres użytkowania.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Także w lutym turecka agencja zajmująca się zamówieniami dla armii zleciła lokalnej firmie opracowanie krytycznie ważnych technologii dla silnika, który miałby napędzać turecki myśliwiec.

Zobacz także: Turecki TF-X potencjalnym konkurentem Su-57, ale Rosjanie proponują Turkom współpracę

defensenews.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz