Doniesienia medialne sugerują, że w listopadzie 2019 roku Turcja przetestowała kupione od Rosji systemy obrony powietrznej S-400 na swoich myśliwcach F-16. Doniesienia potwierdza agencja „Tass” u anonimowego źródła związanego z tureckim przemysłem zbrojeniowym.

„Turcja przetestowała w listopadzie 2019 roku systemy obrony powietrznej S-400 na swoich myśliwcach F-16” – poinformowała we wtorek agencja „Tass”, powołując się na źródło związane z tureckim przemysłem zbrojeniowym. Wcześniej o podobnych doniesieniach informowały niektóre media, powołując się na portal „Fighter Jets World” (FJW). „Tak, takie próby rzeczywiście miały miejsce w listopadzie ubiegłego roku” – oświadczyło anonimowe źródło w czasie wtorkowej rozmowy z agencją „Tass”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1883 PLN    (8.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Portal „FJW” przypomniał 4 lipca materiał video z tureckiego kanału TRT (materiał zamieszczony poniżej), przedstawiający rzekome manewry z użyciem rosyjskich systemów S-400 i amerykańskich samolotów F-16 i F-4. Nagranie zostało opublikowane 26 listopada 2019 roku w serwisie YouTube.

„Tak, takie próby rzeczywiście miały miejsce w listopadzie ubiegłego roku” – oświadczyło anonimowe źródło w rozmowie z agencją „Tass”.

„CNN Turk” informował w 25 listopada 2019 roku, że m.in. myśliwce F-16, zostały wykorzystane w pobliżu Ankary w celu przetestowania systemów S-400.

Jak pisaliśmy, w lipcu 2019 rozpoczęły się dostawy rosyjskich systemów obrony powietrznej S-400 do Turcji. Spowodowały one kryzys w relacjach pomiędzy Waszyngtonem i Ankarą. USA chciały, aby Turcja zrezygnowała z umowy. W zamian Turcja miałaby kupić amerykańskie zestawy Patriot.

USA przestrzegały, że z powodu umowy z Rosją sprzedaż myśliwców F-35 dla Turcji może zostać opóźniona, lub nawet odwołana.

Pomimo ostrzeżeń USA, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan odmówił wycofania się z umowy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Prezydent USA Donald Trump wstrzymał się od nałożenia sankcji na Turcję , jednak zakup rosyjskich systemów S-400 nadal pozostaje kością niezgody w relacjach pomiędzy państwami.

Jak pisaliśmy, w kwietniu 2019 roku USA wstrzymały dostawę F-35 do Turcji.  Udział kraju w programie F-35 został zawieszony.

Zobacz także: Erdogan ostrzega: Możemy zamknąć bazę NATO w Turcji

Czytaj także: Amerykański senator: USA mogłyby kupić rosyjski system S-400 od  Turcji

tass.com / fighterjetsworld.com / youtube.com / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz