Erdogan ostrzega: możemy zamknąć bazę NATO w Turcji

Recep Tayyip Erdoğan ostrzegł w niedzielę, że Turcja może zamknąć bazę lotniczą w Incirlik, w której stacjonują wojska Stanów Zjednoczonych wyposażone w głowice nuklearne. Jest to reakcja na zapowiedź amerykańskich władz o nałożeniu sankcji na Turcję oraz uznanie rzezi Ormian przez Kongres USA za ludobójstwo.

Prezydent Turcji powiedział w telewizji Haber, że “jeśli będziemy [Turcja – red.] zmuszeni podjąć takie kroki, to oczywiście mamy do tego prawo. Jeśli to konieczne, to w razie potrzeby zamkniemy Incirlik”. Erdogan dodał, że Turcja może także zamknąć bazę w miejscowości Kurecik, w której zainstalowany jest amerykański radar. “Jeśli grożą nam wdrożeniem tych sankcji, to oczywiście będziemy się odwzajemniać”.

Senat USA poparł w ostatni czwartek rezolucję uznającą zbrodnie popełniane na Ormianach w Imperium Osmańskim w latach 1915-1917 za ludobójstwo. Tym samym stało się to stanowiskiem całego Kongresu USA. Wcześniej, w listopadzie br., podczas wizyty w Białym Domu prezydent Turcji Recep Erdogan mówił, że „niektóre wydarzenia historyczne i zarzuty są wykorzystywane do wysadzenia” relacji między Turcją a USA. Jak pisaliśmy, gdy rezolucję dotyczącą ludobójstwa Ormian przyjęła Izba Reprezentantów, ambasador USA w Ankarze został wezwany do tureckiego MSZ.

Natomiast w środę senacka komisja przyjęła projekt sankcji wobec Turcji większością 18 głosów do 4. Ustawa o promocji bezpieczeństwa narodowego i zapobieganiu odrodzeniu ISIS trafi teraz pod obrady całej izby wyższej amerykańskiego parlamentu. „Teraz jest czas dla Senatu by stanąć razem i wykorzystać okazję do zmiany zachowania Turcji” – agencja informacyjna Reutera cytuje republikańskiego senatora Jima Rischa, przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych. Nałożenie sankcji wiąże się z zakupieniem przez Turcję rosyjskich zestawów rakiet ziemia-powietrze S-400 zamiast amerykańskich wyrzutni typu Patriot. Risch podkreślił, że Turcja całkowicie zmienia „kierunek” swojej polityki zagranicznej.

Czytaj także: Rosyjskie media: w 2020 r. możliwa następna umowa z Turcją ws. rakiet S-400

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / Reuters

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply