Jelenia Góra szykuje umowę o partnerstwie z neobanderowcami

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Jeleniej Górze dojdzie do głosowania nad projektami uchwał w sprawie zawarcia umów o partnerstwie między Jelenią Górą a miastami Tarnopol i Równe na Ukrainie. W ten sposób Jelenia Góra nawiąże partnerskie stosunki z miastami rządzonymi przez neobanderowców – alarmuje radny Rady Miejskiej w Jeleniej Górze Mariusz Gierus.

Radny Gierus poinformował o sprawie w niedzielę za pośrednictwem mediów społecznościowych. Według niego do głosowania nad uchwałami o partnerstwie dojdzie w najbliższą środę. Umowy mają zostać podpisane przez prezydenta Jeleniej Góry Jerzego Łużniaka oraz mera Tarnopola Serhija Nadała i mera Równego Wołodymyra Chomkę. Gierus przypomniał, że władze Tarnopola i Równego to skrajni nacjonaliści i wyznawcy ideologii banderyzmu. „Jej wyznawcy i +bohaterowie+ czerpali wzorce bezpośrednio z faszyzmu, kolaborując z III Rzeszą Niemiecką, a w swoim bestialskim ludobójstwie przebili nawet największych zwyrodnialców nazistowskich i komunistycznych katowni” – napisał radny. Jeleniogórski samorządowiec wezwał wszystkich jeleniogórzan do wyrażania sprzeciwu wobec planów władz Jeleniej Góry.

Dla poparcia swoich słów Mariusz Gierus przywołał kilka faktów tylko z ostatniego roku z Tarnopola świadczących o banderyzmie mera miasta. Według radnego Serhij Nadał szczyci się tym, że jego urodziny przypadają tego samego dnia, co urodziny Stepana Bandery. 1 stycznia br. mer Tarnopola wystosował specjalny list m.in. wyrażający radość z ustanowienia roku 2019 Rokiem Stepana Bandery w Tarnopolu. Mer Nadał wystosował także specjalny list z okazji 90 rocznicy powstania ludobójczej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. W marcu br. ukraiński samorządowiec wręczał „Puchar Szuchewycza” uczestnikom zawodów sportowych zorganizowanych na cześć Romana Szucheewycza – dowódcy ludobójczej tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że od banderyzmu nie stronią także władze Równego, drugiego miasta, z którym Jelenia Góra chce podpisać umowę o partnerstwie. Jak pisaliśmy, w 2018 roku rówieński ratusz ogłosił konkurs na pomnik Stepana Bandery. W mieście znajduje się także pomnik kata Wołynia – Dmytra Klaczkiwskiego. Natomiast Tarnopol jest jednym z najbardziej nacjonalistycznych miast na Ukrainie. Burmistrz Serhij Nadał jest działaczem neobanderowskiej partii „Swoboda”. W mieście znajduje się pomnik Stepana Bandery oraz ulica kolaboracyjnej, hitlerowskiej dywizji Waffen-SS „Galizien”.

CZYTAJ:

Flagi OUN-UPA powiewały nad ulicami Tarnopola [+foto]

W Tarnopolu tysiące ludzi maszerowało z okazji banderowskiego święta [+foto]

Tarnopol: Neobanderowcy ze „Swobody” chcą rozwiązać „problem” polskich pomników

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Nie jest to pierwsza próba ustanowienia partnerskich stosunków Jeleniej Góry z Tarnopolem. W październiku 2017 roku po protestach środowisk kresowych, m.in. Mariusza Gierusa, władze Jeleniej Góry w ostatniej chwili wycofały się z planów zawarcia takiej umowy. Jednym z głównych inicjatorów zawarcia współpracy z Tarnopolem był jeden z miejskich radnych, prezes lokalnego Rotary Clubu i właściciel firmy transportowej prowadzącej linię autobusową na Ukrainę, m.in. do Tarnopola.

Kresy.pl / facebook.com
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    marvix :

    Na to wychodzi, że samorządowcy z Jeleniej Góry sympatyzuje z banderowcami, którzy stawiają pomniki mordercom małych polskich dzieci i kobiet. Chyba, że są zwykłymi Jeleniami i nie wiedzą z kim się ‚swatają’, ale w to raczej wątpię. Ja tutaj widzę lukę w polskim prawie. Wszelkie stosunki z ludźmi czy instytucjami, które wychwalają faszyzm, banderowców powinny być prawnie zabronione i zerwane.