Jelenia Góra szykuje umowę o partnerstwie z neobanderowcami

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Jeleniej Górze dojdzie do głosowania nad projektami uchwał w sprawie zawarcia umów o partnerstwie między Jelenią Górą a miastami Tarnopol i Równe na Ukrainie. W ten sposób Jelenia Góra nawiąże partnerskie stosunki z miastami rządzonymi przez neobanderowców – alarmuje radny Rady Miejskiej w Jeleniej Górze Mariusz Gierus.

Radny Gierus poinformował o sprawie w niedzielę za pośrednictwem mediów społecznościowych. Według niego do głosowania nad uchwałami o partnerstwie dojdzie w najbliższą środę. Umowy mają zostać podpisane przez prezydenta Jeleniej Góry Jerzego Łużniaka oraz mera Tarnopola Serhija Nadała i mera Równego Wołodymyra Chomkę. Gierus przypomniał, że władze Tarnopola i Równego to skrajni nacjonaliści i wyznawcy ideologii banderyzmu. „Jej wyznawcy i +bohaterowie+ czerpali wzorce bezpośrednio z faszyzmu, kolaborując z III Rzeszą Niemiecką, a w swoim bestialskim ludobójstwie przebili nawet największych zwyrodnialców nazistowskich i komunistycznych katowni” – napisał radny. Jeleniogórski samorządowiec wezwał wszystkich jeleniogórzan do wyrażania sprzeciwu wobec planów władz Jeleniej Góry.

Dla poparcia swoich słów Mariusz Gierus przywołał kilka faktów tylko z ostatniego roku z Tarnopola świadczących o banderyzmie mera miasta. Według radnego Serhij Nadał szczyci się tym, że jego urodziny przypadają tego samego dnia, co urodziny Stepana Bandery. 1 stycznia br. mer Tarnopola wystosował specjalny list m.in. wyrażający radość z ustanowienia roku 2019 Rokiem Stepana Bandery w Tarnopolu. Mer Nadał wystosował także specjalny list z okazji 90 rocznicy powstania ludobójczej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. W marcu br. ukraiński samorządowiec wręczał „Puchar Szuchewycza” uczestnikom zawodów sportowych zorganizowanych na cześć Romana Szucheewycza – dowódcy ludobójczej tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Przypomnijmy, że od banderyzmu nie stronią także władze Równego, drugiego miasta, z którym Jelenia Góra chce podpisać umowę o partnerstwie. Jak pisaliśmy, w 2018 roku rówieński ratusz ogłosił konkurs na pomnik Stepana Bandery. W mieście znajduje się także pomnik kata Wołynia – Dmytra Klaczkiwskiego. Natomiast Tarnopol jest jednym z najbardziej nacjonalistycznych miast na Ukrainie. Burmistrz Serhij Nadał jest działaczem neobanderowskiej partii „Swoboda”. W mieście znajduje się pomnik Stepana Bandery oraz ulica kolaboracyjnej, hitlerowskiej dywizji Waffen-SS „Galizien”.

CZYTAJ:

Flagi OUN-UPA powiewały nad ulicami Tarnopola [+foto]

W Tarnopolu tysiące ludzi maszerowało z okazji banderowskiego święta [+foto]

Tarnopol: Neobanderowcy ze „Swobody” chcą rozwiązać „problem” polskich pomników

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Nie jest to pierwsza próba ustanowienia partnerskich stosunków Jeleniej Góry z Tarnopolem. W październiku 2017 roku po protestach środowisk kresowych, m.in. Mariusza Gierusa, władze Jeleniej Góry w ostatniej chwili wycofały się z planów zawarcia takiej umowy. Jednym z głównych inicjatorów zawarcia współpracy z Tarnopolem był jeden z miejskich radnych, prezes lokalnego Rotary Clubu i właściciel firmy transportowej prowadzącej linię autobusową na Ukrainę, m.in. do Tarnopola.

Kresy.pl / facebook.com

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. marvix
    marvix :

    Na to wychodzi, że samorządowcy z Jeleniej Góry sympatyzuje z banderowcami, którzy stawiają pomniki mordercom małych polskich dzieci i kobiet. Chyba, że są zwykłymi Jeleniami i nie wiedzą z kim się 'swatają’, ale w to raczej wątpię. Ja tutaj widzę lukę w polskim prawie. Wszelkie stosunki z ludźmi czy instytucjami, które wychwalają faszyzm, banderowców powinny być prawnie zabronione i zerwane.