Tarnopol czci zbrodniarzy

Rada miejska Tarnopola podjęła decyzję o upamiętnieniu członków SS-Galizien. Przy ulicy Żołnierzy Dywizji „Hałyczyna” zostanie wmurowana tablica ku ich czci.

Decyzję o zawieszeniu tablicy podjęła rada miejska Tarnopolana wniosek Mychajła Hołowki z ultranacjonalistycznej partii Swoboda. Kilka dni wcześniej miejscowa rada obwodowa zaapelowała z kolei do prezydenta Wiktora Juszczenki o uznanie żołnierzy dywizji za bojowników o wolność Ukrainy.

Działania władz Tarnopola oprotestował przedstawiciel Rosji przy ONZ Ilia Rogaczow: “Oni zabijali sowieckich żołnierzy, partyzantów we Francji i Jugosławii, ludność cywilną w Polsce, dusili antyfaszystowskie powstanie na Słowacji, rozstrzeliwali Żydów i komunistów na Ukrainie”. To właśnie SS Galizien ma na sumieniu wymordowanie wielu miejscowości we wschodnie Galicji, w tym mord Huty Pieniackiej.

Przedstawiciele tarnopolskiego ratusza nie widzą niczego dziwnego w upamiętnianiu dywizji. Czy nie boją się zatem protestów Rosji lub Polski? “Z takim samym jak pan pytaniem zadzwonił do mnie dwa dni temu dziennikarz rosyjskiego radia” – mówi Ołeh Udycz z rady miasta. Ta synchroniczna reakcja obu sąsiadów na wydarzenia na Ukrainie jest dla mnie znacznie dziwniejsza– dodaje.

Do podobnych ekscesów dochodzi na Zachodniej Ukrainie regularnie w Kwietniu portal Kresy.pl informował o akcji “Oni bronili Ukrainy“, w ramach której we Lwowie rozwieszono plakaty gloryfikujące SS-Galizien

Dziennik/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply