Tarnopol czci zbrodniarzy

Rada miejska Tarnopola podjęła decyzję o upamiętnieniu członków SS-Galizien. Przy ulicy Żołnierzy Dywizji „Hałyczyna” zostanie wmurowana tablica ku ich czci.

Decyzję o zawieszeniu tablicy podjęła rada miejska Tarnopolana wniosek Mychajła Hołowki z ultranacjonalistycznej partii Swoboda. Kilka dni wcześniej miejscowa rada obwodowa zaapelowała z kolei do prezydenta Wiktora Juszczenki o uznanie żołnierzy dywizji za bojowników o wolność Ukrainy.

Działania władz Tarnopola oprotestował przedstawiciel Rosji przy ONZ Ilia Rogaczow: „Oni zabijali sowieckich żołnierzy, partyzantów we Francji i Jugosławii, ludność cywilną w Polsce, dusili antyfaszystowskie powstanie na Słowacji, rozstrzeliwali Żydów i komunistów na Ukrainie”. To właśnie SS Galizien ma na sumieniu wymordowanie wielu miejscowości we wschodnie Galicji, w tym mord Huty Pieniackiej.

Przedstawiciele tarnopolskiego ratusza nie widzą niczego dziwnego w upamiętnianiu dywizji. Czy nie boją się zatem protestów Rosji lub Polski? „Z takim samym jak pan pytaniem zadzwonił do mnie dwa dni temu dziennikarz rosyjskiego radia” – mówi Ołeh Udycz z rady miasta. Ta synchroniczna reakcja obu sąsiadów na wydarzenia na Ukrainie jest dla mnie znacznie dziwniejsza– dodaje.

Do podobnych ekscesów dochodzi na Zachodniej Ukrainie regularnie w Kwietniu portal Kresy.pl informował o akcji „Oni bronili Ukrainy„, w ramach której we Lwowie rozwieszono plakaty gloryfikujące SS-Galizien

Dziennik/Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz