Jelenia Góra: Kontrowersyjna uchwała o partnerstwie z Tarnopolem wycofana

Projekt uchwały Rady Miejskiej Jeleniej Góry o partnerstwie z ukraińskim miastem Tarnopolem, rządzonym przez neobanderowców z partii „Swoboda”, który miał zostać poddany głosowaniu w dniu dzisiejszym, został zdjęty z porządku obrad.

„Liderzy poszczególnych ugrupowań zasiadających w radzie przed rozpoczęciem obrad spotkali się i wspólnie podjęli taką decyzję. Przypomnijmy, że wczoraj stanowczy protest przeciwko projektowi uchwały wystosowały środowiska kresowian stolicy Karkonoszy. Ostatnie fetowanie w Tarnopolu rocznicy powstania UPA pokazuje, że z tym poszanowaniem drugiej strony jest problem” – powiedział radny Leszek Wrotniewski lokalnej rozgłośni Muzyczne Radio Jelenia Góra.

Przeciwko uchwale protestowały miejscowe środowiska kresowe, które zwróciły się z apelem do władz miasta. „Nie możemy zgodzić się na powszechny wśród obecnych władz i mieszkańców Tarnopola relatywizm historyczny (…) którego celem jest zrównywanie ofiar z katami” – podkreślali autorzy apelu.

Z podobnym apelem zwrócił się także wybrany w okręgu jeleniogórsko-legnickim poseł Robert Winnicki. „Odrzućcie umowę partnerską z miastem, które na swoje sztandary bierze morderców naszych przodków” – przekonywał.

Tarnopol jest jednym z najbardziej nacjonalistycznych miast na Ukrainie. Burmistrz Serhij Nadał jest działaczem neobanderowskiej partii „Swoboda”. W mieście znajduje się pomnik Stepana Bandery oraz ulica kolaboracyjnej, hitlerowskiej dywizji Waffen-SS „Galizien”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przeczytaj także:

Flagi OUN-UPA powiewały nad ulicami Tarnopola [+foto]

W Tarnopolu tysiące ludzi maszerowało z okazji banderowskiego święta [+foto]

Tarnopol: Neobanderowcy ze „Swobody” chcą rozwiązać „problem” polskich pomników

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz