Na marszu niesiono m.in. emblematy dywizji SS Galizien. Dzień Bohaterów został ustanowiony w 1941 roku przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów.

Kilka tysięcy odświętnie ubranych mieszkańców Tarnopola przemaszerowało ulicami miasta z okazji Dnia Bohaterów. Kolumna wyruszyła z prospektu Stepana Bandery. Na placu Bohaterów Euromajdanu złożono kwiaty pod pomnikiem Niebiańskiej Sotni a na pobliskim skwerze odsłonięto pomnik żołnierzy, którzy oddali życie za Ukrainę. Na uczestników marszu czekali z koncertem tarnopolscy artyści.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Na zamieszczonych przez portal Doba zdjęciach widać uczestników marszu ubranych m.in. w stroje z różnych epok – rycerzy, kozaków, upowców a także w mundury współczesne. Niesiono flagi narodowe oraz banderowskie czerwono-czarne, a także emblematy dywizji SS Galizien.

Dzień Bohaterów został ustanowiony w 1941 roku przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów. Tego dnia w 1938 roku przez radzieckiego agenta został zabity dowódca OUN Jewhen Konowalec. Dzień Bohaterów nie jest oficjalnym świętem na Ukrainie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińscy nacjonaliści uczcili zbrodniarzy z SS Galizien

Kresy.pl / Doba

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz