Ukraińscy nacjonaliści uczcili zbrodniarzy z SS Galizien [+VIDEO / + FOTO]

W Stanisławowie (ob. Iwano-Frakiwsk) ukraińscy nacjonaliści uczcili 73. rocznicę sformowania ukraińskiej dywizji SS Galizien. Obchody zorganizowali członkowie Cywilnego Korpusu Azow, odwołującego się do symboliki neonazistowskiej.

Marsz został zorganizowany przez Cywilny Korpus Azow, powiązany z pułkiem o tej samej nazwie wchodzącym w skład sił ukraińskiej gwardii narodowej. Odwołuje się on do symboliki i idei neobanderowskiej i neonazistowskiej.

W marszu w rocznicę sformowania ukraińskiej dywizji SS Galizien uczestniczyli również przedstawiciele Kongresu Ukraińskich Nacjonalistów. W marszu ulicami miasta wzięło udział kilkudziesięciu aktywistów, według niektórych szacunków – niespełna setka. Marsz z pochodniami zakończył się wiecem z udziałem popów.

Dywizja SS Galizien była jednostką zbrodniczej niemieckiej formacji SS, złożoną z ukraińskich kolaborantów, powołaną przez Niemców dla uzupełnienia braków kadrowych. Jest odpowiedzialna za liczne zbrodnie na Polakach.

PRZECZYTAJ: Dywizja SS Galizien

Youtube.com / stanislavske.tv / ukrs.if.ua / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. upadlina
  upadlina :

  I to jest dla nas Polaków śmiertelne zagrożenie na którego zwalczanie trzeba poświęcać energię a nie jakieś stare pomniki, stojące tu od dekad !!!!……..Banderyzm na upadlinie i jego sponsorzy, czyli szwaby i usmańce!!!!………To jest dla nas śmiertelne zagrożenie i tym trzeba się zajmować!!!!

  • Avatar
   sylwia :

   Pamiętajmy, że Ukraińcy z dywizji SS Galizien dokonywały masowych rzezi Polaków w Małopolsce wschodniej, m.in. w Hucie Pieniackiej (ok. 850 ofiar, w tym kobiety i dzieci) w tarnopolskiem. W Hucie Pienackiej ‚pomagał’ ukraińskim SS-manom z 4-tego pułku oddział UPA (zapewne sotnia Dmytra Karpenki (‚Jastruba’)) i banda cywilnych Ukraińcow chciwych polskiej krwi. Okrucieństwo i sadyzm są cechami wrodzonymi zachodnich Ukraińców. Gdy skandują hasła ‚Moskale na noże!’ albo ‚Węgrzy na noże!’, to robią to na serio. Oni naprawdę chcą ludzi rżnąc nożami. Jak to wyglądało? ‚…Obok Bąkowskich mieszkali Kierepkowie. Urszula Kierepka była położną. Wieczorem, tuż przed pacyfikacją, została wezwana do porodu. Jej wnuk, dziś 84-letni Sulimir Stanisław Żuk, z trudem wraca wspomnieniami do tego dnia. Miał wtedy niespełna 14 lat. – Wraz z rodzącą kobietą wywleczono babcię z domu, biciem i wrzaskami popędzono do kościoła. … Dziecko przyszło na świat w kościele. Franciszek Bąkowski przechowuje list od wnuczki kobiety, która widziała, jaki los spotkał rodzącą matkę, jej dziecko i akuszerkę. Z relacji wynika, że pilnujący mieszkańców wsi ukraiński esesman rozdeptał noworodka. „Dzielna akuszerka chciała uratować dziecko i jego matkę, ale ten zbrodniarz zabił je” – czyta fragment listu pan Franciszek i pokazuje kolejne zdania: „Babcia była wtedy odrętwiała, nic nie czuła, nie miała żadnych myśli. (…) esesman kazał jej wziąć to roztrzaskane maleństwo i wynieść z kościoła… Stefci udało się wydostać z płonącej stodoły – mówi pan Franciszek. Kiedy prowadzono ją w grupie dziewcząt i kobiet do kościoła, mijała ogarnięte pożarem zabudowania, z których dobiegały krzyki palonych żywcem ludzi. Później w zgliszczach jednej z tamtych stodół znaleziono szczątki ich ojca. Ukraińcy wypędzili ją z kościoła w jednej z ostatnich grup. Prosto do stodoły Relichów, jednych z bogatszych gospodarzy. Wprowadzili ok. 40 osób, zaryglowali wrota, zadrutowali, aby nikt nie mógł się wydostać, i zaczęli oblewać ściany benzyną…’ ( http://wiadomosci.dziennik.pl/historia/wydarzenia/artykuly/452213,huta-pieniacka-28-lutego-1944-ukraincy-z-ss-galizien-wymordowali-polakow-z-huty-pieniackiej-relacje-ocalalych.html). Ukraina była entuzjastycznym sprzymierzeńcem hitlerowskich Niemiec. Na Ukrainie szaleje jawny hitleryzm. Żołnierze i policjanci pozdrawiają się gestem ‚Heil Hitler’, którego uczy się młodzież na zajęciach zbiorowych. Ukraina ma roszczenia terytorialne wobec Polski. Ich agenci prowadzą antypolską działalność w polskim rządzie, instytucjach, organizacjach społecznych i środkach masowego przekazu. Ukraińcy chętnie barbarzyńsko mordowali Polakow i chętnie to znow zrobią. Ukraińcy to nasi tradycyjni śmiertelni wrogowie.

   https://www.youtube.com/watch?v=p6FpZ3mqKLI

 2. Avatar
  leo69 :

  Nie przesadzajmy !!! marsz z cieniutką frekfencją jak widać. A po za tym , niejaki gen. Władzia Anders ( notoryczny buntownik nie wykonujący rozkazów przełozonych) osobiście wstawiał się za „boCHaterskimi” żołnierzami waffen SS Galicien internowanymi w obozie we Włoszech. No ale jak miał kochankę , córkę ukraińskiego ksiedza , która mu robiła „łaskę” to co się dziwić. I dzisiaj spłodzony z tego zwiazku „pokurcz” zasiada w polskim Senacie. !!!