Neobanderowska „Swoboda” organizuje w Tarnopolu spotkanie m.in. z udziałem lokalnych ukraińskich historyków, by zająć się kwestią „nielegalnych” polskich pomników w obwodzie tarnopolskim. Tematem ma być także „antyukraińska histeria w Polsce” i film „Wołyń” w kontekście „obarczania Ukraińców winą za ludobójstwo”.

W środę 26 października br. w sali konferencyjnej hotelu Tarnopol odbędzie się „okrągły stół” pt. „Czy Tarnopolszczyzna to ‘polska Ojczyzna’?”w sprawie „bezprawnego postawienia w mieście Zborów mauzoleum polskich żołnierzy, którzy zginęli podczas I wojny światowej i wojny przeciw Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej”.Organizatorem jest neobanderowska „Swoboda”. – Podczas dyskusji jej uczestnicy ocenią przykład Zborowa w kontekście stosunków polsko-ukraińskich– czytamy na oficjalnej stronie tej organizacji.

W spotkaniu mają wziąć udział lokalni ukraińscy historycy i intelektualiści (głównie z muzeów w Tarnopolu), ważni działacze Swobody (w tym członkowie władz samorządowych). Zaproszono również przedstawicieli rejonowej administracji i Generalnego Konsulatu Polski.

Według zapowiedzi podczas spotkania mają być omawiane takie kwestie, jak to, co robić z „bezprawnym budowaniem polskich wojskowych miejsc pamięci”. – Ile takich jest i jeszcze może być na Tarnopolszczyźnie?– czytamy w informacji. Dyskutanci mają też zająć się „oceną historyczną” napisu na kaplicy mauzoleum w Zborowie 'Tu leży żołnierz polski poległy za Ojczyznę’.Kolejne tematy to: „przyczyny i następstwa antyukraińskiej histerii w Polsce (w tym „Jak Ukraińcy mają reagować na obarczanie [ich] winą za ludobójstwo Polaków i film 'Wołyń’?”)”, „czy Polska stanie się drugą Rosją”oraz jak Polacy i Ukraińcy mogą dojść do porozumienia.

Spotkanie opisuje nie tylko „Swoboda”, ale również lokalne ukraińskie media.

Przeczytaj: Neobanderowska Swoboda o uchwale wołyńskiej: to podstępny cios w plecy walczącej z Rosją Ukrainy

ternopil.svoboda.org.ua/ provse.te.ua / Kresy.pl

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. zefir
    zefir :

    Tiahnybok i jego Swoboda szaleją w antypolskiej histerii.Nie mogą strawić,że coraz więcej samych Ukraińców utożsamia się z antybanderowską postawą Polaków,stąd organizowanie cyrków z tzw lokalnymi pseudohistorykami i zakazami emisji filmu „Wołyń”.Tym potomkom ludobójców nie uda się zakłamać i zagłuszyć pamięci o bestialskich zbrodniach m.inn.bandyckiego UPA.

  2. kojoto
    kojoto :

    Kaplica w Zborowie powstała w II Rzeczpospolitej w latach 30tych. Zdaje się, że na miejscu cmentarza wojskowego z 1920 roku. Pokazuje to jak wredne, małe i zakłamane gnidy nadają obecnie ton ukraińskiej polityce. To ma być tzw symetria postaw w wykonaniu tej azjatyckiej dziczy. Dokładnie tak samo jak rosja, która regularnie oskarża Polskę o rzekome mordowanie jeńców radzieckich. To jest ta sama mentalność.