Neobanderowska „Swoboda” organizuje w Tarnopolu spotkanie m.in. z udziałem lokalnych ukraińskich historyków, by zająć się kwestią „nielegalnych” polskich pomników w obwodzie tarnopolskim. Tematem ma być także „antyukraińska histeria w Polsce” i film „Wołyń” w kontekście „obarczania Ukraińców winą za ludobójstwo”.

W środę 26 października br. w sali konferencyjnej hotelu Tarnopol odbędzie się „okrągły stół” pt. „Czy Tarnopolszczyzna to ‘polska Ojczyzna’?”w sprawie „bezprawnego postawienia w mieście Zborów mauzoleum polskich żołnierzy, którzy zginęli podczas I wojny światowej i wojny przeciw Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej”.Organizatorem jest neobanderowska „Swoboda”. – Podczas dyskusji jej uczestnicy ocenią przykład Zborowa w kontekście stosunków polsko-ukraińskich– czytamy na oficjalnej stronie tej organizacji.

W spotkaniu mają wziąć udział lokalni ukraińscy historycy i intelektualiści (głównie z muzeów w Tarnopolu), ważni działacze Swobody (w tym członkowie władz samorządowych). Zaproszono również przedstawicieli rejonowej administracji i Generalnego Konsulatu Polski.

Według zapowiedzi podczas spotkania mają być omawiane takie kwestie, jak to, co robić z „bezprawnym budowaniem polskich wojskowych miejsc pamięci”. – Ile takich jest i jeszcze może być na Tarnopolszczyźnie?– czytamy w informacji. Dyskutanci mają też zająć się „oceną historyczną” napisu na kaplicy mauzoleum w Zborowie ‚Tu leży żołnierz polski poległy za Ojczyznę’.Kolejne tematy to: „przyczyny i następstwa antyukraińskiej histerii w Polsce (w tym „Jak Ukraińcy mają reagować na obarczanie [ich] winą za ludobójstwo Polaków i film ‚Wołyń’?”)”, „czy Polska stanie się drugą Rosją”oraz jak Polacy i Ukraińcy mogą dojść do porozumienia.

Spotkanie opisuje nie tylko „Swoboda”, ale również lokalne ukraińskie media.

Przeczytaj: Neobanderowska Swoboda o uchwale wołyńskiej: to podstępny cios w plecy walczącej z Rosją Ukrainy

ternopil.svoboda.org.ua/ provse.te.ua / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  zefir :

  Tiahnybok i jego Swoboda szaleją w antypolskiej histerii.Nie mogą strawić,że coraz więcej samych Ukraińców utożsamia się z antybanderowską postawą Polaków,stąd organizowanie cyrków z tzw lokalnymi pseudohistorykami i zakazami emisji filmu „Wołyń”.Tym potomkom ludobójców nie uda się zakłamać i zagłuszyć pamięci o bestialskich zbrodniach m.inn.bandyckiego UPA.

 2. kojoto
  kojoto :

  Kaplica w Zborowie powstała w II Rzeczpospolitej w latach 30tych. Zdaje się, że na miejscu cmentarza wojskowego z 1920 roku. Pokazuje to jak wredne, małe i zakłamane gnidy nadają obecnie ton ukraińskiej polityce. To ma być tzw symetria postaw w wykonaniu tej azjatyckiej dziczy. Dokładnie tak samo jak rosja, która regularnie oskarża Polskę o rzekome mordowanie jeńców radzieckich. To jest ta sama mentalność.

  • upadlina
   upadlina :

   Ale obecnie to mentalność żydo-uSSmańska banderowski ćwoku okupuje i wyniszcza Polskę od 89 roku !!…….Jakoś nigdy o tym nie wspominasz i w ogóle gnido cię to nie boli !!………Za to z lubością starasz się przekierowywać uwagę na stare pomniki, które są nic nieznaczące w porównaniu do obecnego zniewolenia kraju, którego status określił były minister spraw wewnętrznych sienkiewicz: „huj, dupa i kamieni kupa”, oraz „Polska istnieje tylko teoretycznie”!!……..Twój priorytet to realizacja podstawowej doktryny oun z 1990 roku:………….FRAGMENTY UCHWAŁY KRAJOWEGO PROWIDU ORGANIZACJI UKRAIŃSKICH NACJONALISTÓW (OUN) podjętej 22.VI.1990. /W.Poliszczuk „Gorzka prawda – zbrodniczość OUN-UPA”- Toronto 1995 – str. 372-379/……………….Przeciwstawiać się wszelkiemu zbliżeniu Polaków i Rosjan zarówno na Ukrainie jak i w Polsce, podsycać wrogość Polaków do Rosjan i odwrotnie, pamiętając, że ścisły sojusz rosyjsko-polski jest poważnym zagrożeniem dla Ukrainy i jej całości terytorialnej…………Zauważyliście, że nie da się zamieść pod dywan ludobójstwa na Wołyniu, dlatego też skupiliście swoją uwagę na najważniejszej doktrynie oun podanej powyżej!!…….Wasza łże-krytyka banderyzmu ma za zadanie wzbudzenie do was zaufania Polaków !!………..Poświęciliście swoich „herojów” dla ważniejszego celu !!

   • kojoto
    kojoto :

    „Za to z lubością starasz się przekierowywać uwagę na stare pomniki” – zwracam uwagę rublowy trollu, że ten wątek dotyczy pomników, a w szczególności Polskiej kaplicy w Zborowie. Miło patrzeć jak z braku argumentów zaczynasz bełkotać kompletnie od rzeczy. Nie wiem w jakiej szkole komunizmu uczono cię o przyjaźni między narodami Polskim i rosyjskim, ale źle cię uczono. Z wami możemy mieć co najwyżej poprawne relacje i tego bym sobie życzył, ale skoro post-sowieccy propagandyści kierują na odcinek polskich portali kresowych takiego kretyna jak ty, to trudno mówić o poprawnych relacjach. Czy wam sie podoba, czy nie, z Rusinami mamy o wiele dłuższą wspólną historię, fakt, że jeśli chodzi o tereny ukrainy to mało przyjazną, ale fakty sa takie, że wcale nie stawia to was moskaliki w lepszym świetle.

    • upadlina
     upadlina :

     Hehehehe!!…….Żałosny bander-trollu !!………..Śmieszy mnie twoja frustracja spowodowana tym , że ponosisz porażkę, jeżeli chodzi o udawanie tu na forum polskiego patrioty!!…………Ciągle powołujesz się na to, że ty krytykujesz banderyzm i to automatycznie ma cię wykluczać jako jego miłośnika !!………Nic bardziej mylnego !!………Złodziej złapany na gorącym uczynku wskazuje palcem tego, który go złapał i krzyczy: „Łapać złodzieja”!!………I ty to robisz !!……… Zdradza cię głównie twoja fiksacja rusofobiczna, która jest wizytówką każdego bander-trolla!!……….Ty nie krytykujesz Rosji, bo robi teraz coś złego, ty krytykujesz za to, że to Rosja !!……….Napadasz na forumowiczów i wyzywasz ich od „ku*ew”, ponieważ uważają, że obecnie kwestia okupacji Polski przez żydo-uSSmańską banksterkę jest ważniejsza niż jakieś stare pomniki ??……..W tej kwestii wpadałeś po prostu w furię!!……..Rzucałeś się na polskich patriotów na tym portalu !!…….Rusofobia przesłania ci rzeczywistość !!………Twój priorytet, to realizacja podstawowej doktryny oun z 1990 roku:………….FRAGMENTY UCHWAŁY KRAJOWEGO PROWIDU ORGANIZACJI UKRAIŃSKICH NACJONALISTÓW (OUN) podjętej 22.VI.1990. /W.Poliszczuk „Gorzka prawda – zbrodniczość OUN-UPA”- Toronto 1995 – str. 372-379/……………….Przeciwstawiać się wszelkiemu zbliżeniu Polaków i Rosjan zarówno na Ukrainie jak i w Polsce, podsycać wrogość Polaków do Rosjan i odwrotnie, pamiętając, że ścisły sojusz rosyjsko-polski jest poważnym zagrożeniem dla Ukrainy i jej całości terytorialnej………………..To jest twój priorytet !!……..Siedzisz wszo z daleka od Polski i pewnie chętnie łachudro banderowski oglądałbys w TV polską krew rozlewaną w imię tej doktryny i interesów uSSmanii !!……………Zauważyliście, że nie da się zamieść pod dywan ludobójstwa na Wołyniu, dlatego też skupiliście swoją uwagę na najważniejszej doktrynie oun podanej powyżej!!…….Wasza łże-krytyka banderyzmu ma za zadanie wzbudzenie do was zaufania Polaków !!………..Poświęciliście swoich „herojów” dla ważniejszego celu !!…………Taka jest prawda !!………Już ci mówiłem, nie zgrywaj Polaka, bo ostatnio coraz więcej forumowiczów odkrywa, kim jełopie banderowski jesteś !!……….I nie pomaga ci nawet to, że fałszywie krytykujesz swoich banderowskich „herojów”, czego celem jest zdobycie zaufania wśród Polaków !!……………PS: Wielokrotnie udowodniłeś – nie tylko swoją anty-polskością – kim kanalio jesteś !!……….Twoje nagminne błędy ortograficzne jasno pokazują, że z Polską masz tyle wspólnego, co z inteligencją (po twojemu: inteligĘcją) !!