Kreml i Ankara najprawdopodobniej w pierwszej połowie 2020 r. podpiszą umowę na dostawę do Turcji dodatkowej partii rakiet S-400, powiedział w piątek Dmitrij Szugajew, dyrektor Rosyjskiej Federalnej Służby Współpracy Wojskowo-Technicznej.

Zakup przez Turcję dodatkowej partii rakiet S-400 sygnalizowali wcześniej wicepremier Rosji Jurij Borysow i szef Rosoboronexport, Aleksander Michejew. Podpisanie umowy miałoby nastąpić w pierwszej połowie następnego roku

„Systematycznie pracujemy nad tym zagadnieniem. Najważniejsze jest to, że obie strony mają wolę współpracy w tym zakresie” – powiedział Szugajew rosyjskiej agencji prasowej Interfax

Pierwsza dostawa rakiet S-400 „Triumf” do Turcji rozpoczęła się w lipcu br. Ankara zakupiła rosyjski sprzęt po tym,  jak w marcu odrzuciła ofertę Amerykanów dotyczącą sprzedaży sytemu rakiet „Patriot”.

Według agencji Bloomberg, administracja Trumpa złożyła Turkom ofertę szybkiego dostarczenia wyrzutni wraz z pociskami przed 15 lutego. Jednocześnie jednak Amerykanie ponieśli cenę w stosunku do pierwotnej oferty. W dodatku, jak twierdzą anonimowi urzędnicy cytowani przez agencję, nowa oferta nie zakładała ani pożyczki dla Turków, ani transferu technologii, a na tym władzom w Ankarze zależało najbardziej.

Zakup rosyjskiego systemu przez należącą do NATO Turcję stał się źródłem napięć pomiędzy USA a Turcją. Stany Zjednoczone groziły Erdoganowi, że pozyskanie rosyjskich systemów rakietowych będzie skutkować wyrzuceniem Turków z udziału w programie budowy i użytkowania nowoczesnych myśliwców F-35. Na przełomie marca i kwietnia br. Amerykanie, zgodnie z zapowiedziami, zablokowali procedurę dostarczenia samolotów F-35 do Turcji.

S-400 „Triumf” to system rakietowy czwartej generacji typu ziemia-powietrze, umożliwiający zwalczanie samolotów, pocisków manewrujących i rakietowych pocisków balistycznych. Maksymalny zasięg rakiet wynosi 400 km.

Przeczytaj także: Niemcy wznowiły eksport broni do Turcji

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / interfax.ru / reuters.com
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz