Nowy silnik RD861K opracowano na potrzeby ukraińskiej rakiety nośnej Cyklon-4.

Biuro Konstrukcyjne „Piwdenne” z powodzeniem przeprowadziło pod koniec czerwca próby nowego silnika rakietowego jednokomorowego RD861K dla ukraińskiej rakiety nośnej. Był to drugi etap końcowych testów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Ukraiński serwis „Defense Express” zaznacza, że w zakładach im. Makarowa przeprowadzono trzy serie po pięć uruchomień silnika, które łącznie trwały 1601,6 sekundy. W ten sposób drugi etap prób został z powodzeniem zakończony. Zaznaczono, że opracowany przez ukraińskich naukowców silnik pokazał swoją gotowość do prób w locie, jako część rakiety-nosiciela „Cyklon-4”.

RD861K to silnik najwyższego, trzeciego stopnia rakiety „Cyklon-4”. Zapewnia wielorazowy zapłon i kierowanie wektorem ciągu. Opracowano go przede wszystkim dla zapewnienia ciągu i zdolności manewrowych w składzie trzeciego stopnia rakiety nośnej, ale planuje się również wykorzystywanie go na drugim stopniu nowej rakiety nośnej jako silnik marszowy.

Rakieta Cyklon-4 miała być trójstopniową rakietą nośną przeznaczoną do startów komercyjnych, ale jej program budowy został anulowany. Większą część konstrukcji zapożyczono z wycofanej rakiety Cyklon-3. Zdolność wynoszenia rakiety szacowano na 5300 kg w odniesieniu do niskiej orbity okołoziemskiej i 1800 kg w przypadku orbity geostacjonarnej. Rakieta miała być wystrzeliwana z kosmodromu w Brazylii. Prace nad rakietą Cyklon-4 rozpoczęły się w 2002 roku, ale w 2015 roku Brazylia wycofała się ze współpracy z Ukrainą, m.in. ze względu na kłopoty finansowe, techniczne i liczne opóźnienia. Powątpiewano też w opłacalność projektu. Oznaczało to anulowanie całego programu.

Defence-ua.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz