Informację o wcześniejszych dostawach rosyjskiego systemu rakietowego S-400 podał turecki podsekretarz ds. przemysłu obronnego, Ismail Demir.

Jak napisał Demir na Twitterze, „Zmieniliśmy termin dostawy systemów S-400, określonych w umowie z Rosją, na lipiec 2019 roku”. Demir poinformował również, że prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan i jego rosyjski Władimir Putin wspomnieli we wtorek o „możliwości rozszerzenia współpracy wojskowej” podczas spotkania w Ankarze.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Putin potwierdził wczoraj, że przyspieszona dostawa S-400 na prośbę strony tureckiej. Turcja miała pierwotnie otrzymać pierwsze systemy S-400 po po roku 2020, jednak termin ten może ulec przyspieszeniu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Komentatorzy wskazują, że Ankara jest zdeterminowana, aby kupić rosyjskie systemy S-400 pomimo amerykańskiego sprzeciwu wobec tej umowy. 6 marca prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przypomniał w tureckiej telewizji, że USA nie protestowało kiedy Grecja kupowała rosyjskie systemy S-300, a obecnie utrzymuje, że kontrakt z Rosją jest błędem. Dodał, że USA zagroziło sankcjami. Erdogan stwierdził, że nie będzie odpowiadał przed tym krajem i będzie podążać właściwą drogą, bez żadnych ustępstw.

Systemy rakietowe ziemia-powietrze S-400 Triumf (w kodzie NATO – SA-21 Growler) to najbardziej zaawansowany system broni przeciwlotniczej jaką dysponuje Rosja. Stanowi zmodyfikowaną wersję systemu S-300PMU (w kodzie NATO – SA-10C). Według źródeł rosyjskich S-400 jest w stanie niszczyć samoloty i pociski manewrujące na odległość do 400 kilometrów, a cele balistyczne o prędkości do 4,8 km/s – na dystansie do 60 kilometrów. Może niszczyć cele znajdujące się na wysokości do 30 km.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Szef Komitetu Wojskowego NATO ostrzega Turcję przed „koniecznymi konsekwencjami” w związku z zakupem rosyjskiego systemu S-400

Kresy.pl / TASS

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz