Białoruskie ministerstwo obrony poinformowało o zbliżających się białorusko-rosyjskich ćwiczeniach wojsk powietrznodesantowych przy granicy z Polską.

Od 10. do 12. kwietnia br. na poligonie w pobliżu Brześcia przy granicy Białorusi z Polską odbędą się wspólne białorusko-rosyjskie ćwiczenia wojsk powietrznodesantowych. – poinformowało we wtorek białoruskie ministerstwo obrony.

Rosyjscy żołnierze z 76. gwardyjskiej dywizji desantowo-szturmowej z Pskowa przybyli do Brześcia już 2. kwietnia br. Na 9. kwietnia zaplanowano uroczystość otwarcia ćwiczeń, a ich aktywna faza odbędzie się w dniach 10-12. kwietnia. Ze strony białoruskiej w ćwiczeniach wezmą udział pododdziały 38. gwardyjskiej brygady desantowo-szturmowej wojsk specjalnych Białorusi.

Rosyjscy i białoruscy żołnierze mają w planach strzelanie bojowe i ćwiczenie desantu. Białoruskie ministerstwo nie podało liczebności komandosów, którzy będą brali udział w ćwiczeniach. Stacja TVN24 przypomniała, że w podobnych manewrach, które odbyły się na brzeskim poligonie w kwietniu ub. roku według oficjalnych danych wzięło udział około 500 żołnierzy z obu krajów i ponad 50 jednostek sprzętu wojskowego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Ćwiczenia pod Brześciem są pierwszymi tak dużymi rosyjsko-białoruskimi manewrami wojskowymi przy polskiej granicy od czasu ubiegłorocznych ćwiczeń Zapad 2017. Odbyły się one m.in. na Białorusi w dniach 14-20 września. Według informacji podanych jeszcze przed manewrami przez resort obrony Białorusi, w manewrach miało wziąć udział 12 700 żołnierzy, z czego około 10 tys. z Białorusi, a ponadto 370 pojazdów pancernych (w tym 140 czołgów), 150 jednostek artylerii oraz ponad 40 samolotów i śmigłowców. Według sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga skala ćwiczeń była „znacząco większa”.

Kresy.pl / mil.by / TVN24
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz