Amerykański senator Partii Republikańskiej John Thune zaproponował zakup rosyjskich systemów S-400 od Turcji. W nawiązaniu do propozycji złożył w zeszłym tygodniu projekt zmiany ustawy o budżecie obronnym USA na rok 2021 r. (NDAA). Miałoby to doprowadzić do przerwania impasu pomiędzy Ankarą i Moskwą, do którego doszło, w związku z zamówieniem przez Turcję rosyjskich systemów S-400 od Rosji i możliwością całkowitego wykluczenia kraju przez USA z wielonarodowego programu F-35.

Senator Partii Republikańskiej USA John Thune zaproponował w zeszłym tygodniu zmianę ustawy o budżecie obronnym USA na rok 2021 r. (NDAA), pozwalającą na kupienie rosyjskich systemów S-400 od Turcji – poinformował w poniedziałek portal “DefenseNews”. Miałoby to doprowadzić do przerwania impasu pomiędzy Ankarą i Moskwą, do którego doszło, w związku z zamówieniem przez Turcję rosyjskich systemów S-400 od Rosji i możliwością całkowitego wykluczenia kraju przez USA z wielonarodowego programu F-35.

Propozycja prawodawcza nie precyzuje czy Ankara posiada prawo do odsprzedania zestawów bez zgody Moskwy.

Przewodniczący Senackiej Komisji Stosunków Zagranicznych Jim Risch zaproponował z kolei poprawkę nakładającą na Turcję sankcje na podstawie CAATSA (ustawy o przeciwdziałaniu amerykańskim przeciwnikom za pomocą sankcji).

Portal podkreśla, że nie ma gwarancji, że którakolwiek z poprawek zostanie przegłosowana.

Jak pisaliśmy, w lipcu 2019 rozpoczęły się dostawy rosyjskich systemów obrony powietrznej S-400 do Turcji. Spowodowały one kryzys w relacjach pomiędzy Waszyngtonem i Ankarą. USA chciały, aby Turcja zrezygnowała z umowy. W zamian Turcja miałaby kupić amerykańskie zestawy Patriot.

USA przestrzegały, że z powodu umowy z Rosją sprzedaż myśliwców F-35 dla Turcji może zostać opóźniona, lub nawet odwołana.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Pomimo ostrzeżeń USA, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan odmówił wycofania się z umowy.

Prezydent USA Donald Trump wstrzymał się od nałożenia sankcji na Turcję , jednak zakup rosyjskich systemów S-400 nadal pozostaje kością niezgody w relacjach pomiędzy państwami.

Jak pisaliśmy, w kwietniu 2019 roku USA wstrzymały dostawę F-35 do Turcji.  Udział kraju w programie F-35 został zawieszony.

Zobacz także: Erdogan ostrzega: Możemy zamknąć bazę NATO w Turcji

defensenews.com / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply