Węgry: tłumy przed punktami szczepień po słowach Orbana [+VIDEO]

Premier Węgier Viktor Orban powiedział w piątek, że część usług zostanie w sobotę otwarta zgodnie z planem. Jego ogłoszenie o dostępności preparatu Pfizera wywołało masowe zainteresowanie szczepieniami, co doprowadziło do zawieszenia komputerowej bazy danych i chaosu.

Jak podała agencja Reutera, od soboty na Węgrzech otworzą się hotele, restauracje pod dachem, teatry, kina, siłownie, obiekty sportowe, baseny, muzea, biblioteki i ogrody zoologiczne. Potwierdził to w piątek rano w państwowym radiu Kossuth premier Orban. Jednak, jak podaje portal Hungary Today, obiekty te będą dostępne tylko dla osób posiadających certyfikat szczepień.

Według Orbana luzowanie obostrzeń jest możliwe z powodu osiągnięcia poziomu 40% zaszczepienia populacji. „Szczepionki są jak kamizelka kuloodporna” – mówił premier.

Orban jednocześnie ogłosił, że w kraju jest wystarczająco dużo szczepionek Pfizera, aby zaszczepić każdego, kto się zarejestrował – ale tylko w piątek, ponieważ w kolejnych dniach i tygodniach szczepionki mają być odkładane dla osób w wieku 16-18 lat. Zdaniem Hungary Today ogłoszenie premiera miało na celu spowodowanie, by jak najwięcej osób zgłosiło się na szczepienie i jeszcze w piątek Węgry osiągnęły liczbę 4 mln zaszczepionych. W rezultacie doszło do przeciążenia i awarii komputerowej bazy danych szczepień, prawdopodobnie z powodu ilości chętnych.

Węgrzy chcący od soboty skorzystać z przywilejów, jakie dają certyfikaty szczepień, masowo ruszyli do punktów szczepień. W całym kraju, zarówno zarejestrowani, jak i niezarejestrowani, czekali w kilkusetmetrowych kolejkach – podaje portal. Według Magyar Hang, większość z tych osób nie była zarejestrowana, ale liczyła na zaszczepienie.

CZYTAJ TAKŻE: Wysokie tempo szczepień na Węgrzech pozwala na luzowanie obostrzeń

Kresy.pl / reuters.com / hungarytoday.hu

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply