Włoska policja dokonała czynności procesowych u mieszkańca Sardynii podejrzanego o służbę w siłach zbrojnych separatystycznej republiki w Donbasie.

Jak podała w piątek ukraińska agencja prasowa Ukrinform, powołując się na ukraińskie MSW, włoska policja dokonała przeszukania u 50-letniego mężczyzny, byłego policjanta z Cagliari, podejrzanego o to, że walczył na Ukrainie po stronie prorosyjskich separatystów. Czynności przeprowadzono w ramach operacji o kryptonimie Lone Wolf.

Według ukraińskiego MSW człowiek ten znajdował się w polu zainteresowania funkcjonariuszy organów ścigania od 2015 roku, ale unikał wymiaru sprawiedliwości, twierdząc, że nie strzelał do ukraińskich żołnierzy. „Jednakże przeciwko 50-letniemu mężczyźnie wszczęto nową sprawę karną, w której jest podejrzany o działalność terrorystyczną” – poinformowało ministerstwo. Włochowi zabrano paszport na czas śledztwa, dokonano także przeszukania w jego domu.

Włoscy śledczy zdołali wyśledzić liczne transakcje bankowe podejrzanego z obszaru Donieckiej Republiki Ludowej, a także przejąć w jego komputerze zdjęcia, filmy i inne dokumenty potwierdzające ich podejrzenia.

Śledztwo we Włoszech jest prowadzone we współpracy ze stroną ukraińską.

Przypomnijmy, że w listopadzie 2020 roku sąd apelacyjny w Mediolanie uniewinnił Witalija Markiwa, żołnierza ukraińskiej Gwardii Narodowej, od zarzutu zabójstwa włoskiego fotoreportera Andrei Rocchellego w Donbasie w 2014 roku. Wcześniej Ukraińca sąd pierwszej instancji skazał na 24 lata więzienia. Natychmiast po ogłoszeniu wyroku Ukrainiec już opuścił więzienie i został zabrany samolotem na Ukrainę przez szefa MSW Ukrainy Arsena Awakowa.

Kresy.pl / ukrinform.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply