Sąd apelacyjny w Mediolanie uniewinnił we wtorek Witalija Markiwa, żołnierza ukraińskiej Gwardii Narodowej, od zarzutu zabójstwa włoskiego fotoreportera Andrei Rocchellego w Donbasie w 2014 roku. Wcześniej Ukraińca sąd pierwszej instancji skazał na 24 lata więzienia.

Jak podaje agencja Ukrinform, z powodu ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa Witalij Markiw nie był obecny na sali sądu podczas ogłoszenia wyroku. W uczestniczył w rozprawie łącząc się za pomocą wideołącza z więzienia.

Jeszcze przed ogłoszeniem pięciogodzinnej przerwy Markiw deklarował, że nie ma związku ze śmiercią Rocchellego, a także Rosjanina Andrieja Mironowa, który zginął wraz z włoskim fotoreporterem.

Po przerwie sąd ogłosił wyrok mówiący o tym, że Markiw nie popełnił przestępstwa. Ukraińskie media nie podały jak dotychczas uzasadnienia wyroku.

Jak podaje Hromadske, Ukrainiec już opuścił więzienie. Pod bramą więzienia czekali na niego ukraińscy dziennikarze a także ukraińska rzecznik praw człowieka Ludmiła Denysowa oraz szef MSW Arsen Awakow.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na Twitterze nazwał uniewinnienie Markiwa „triumfem sprawiedliwości”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Starszy sierżant Witalij Markiw, zastępca dowódcy plutonu w batalionie im. Kulczyckiego Gwardii Narodowej został zatrzymany na lotnisku w Bolonii 30 czerwca 2017 roku. Ukraińskie media podawały, że Markiw przebywał we Włoszech na przepustce (przed zaciągnięciem się do Gwardii Narodowej przez dłuższy czas mieszkał i pracował w tym kraju). Włoska prokuratura oskarżyła go o koordynowanie ostrzału, w wyniku którego  24 maja 2014 roku w pobliżu Słowiańska zginął włoski fotoreporter Andrea Rocchelli oraz jego towarzysz, Rosjanin Andriej Mironow. W ataku tym ranny został francuski fotoreporter William Roguelon.

W lipcu 2019 roku sąd w Pawii skazał Markiwa na 24 lata pozbawienia wolności. Ukrainiec od początku nie przyznawał się do winy, a jego obrona podważała zeznania Roguelona, który był kluczowym świadkiem w tej sprawie.

Kresy.pl / Ukrinform / Hromadske

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz